Erkeklerin yüzde 70’inde, kadınların ise yüzde 40’ında görülen saç dökülmesi hastalığına karşı her geçen gün yeni tedavi yöntemleri bulunmakta veya mevcut yöntemler geliştirilmektedir. Bilindiği üzere, genetik kaynaklı saç dökülmelerine karşı tek ve en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Peki, saç ekiminde son teknoloji nedir?

Saç ekiminde ve saç güçlendirme tedavilerinde son yıllarda ortaya çıkan bir yöntem olan kök hücre tedavisi, birçok ülkede uygulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sanford Burnham Medikal Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırma da saç ekiminde son teknoloji olarak kök hücrenin kullanımının önemine işaret ediyor. Her ne kadar saç ekiminde ifadesi kullanılsa da, kök hücre tedavisi aslında ekimsiz bir tedavi yöntemidir. Saç ekiminde son teknoloji olarak lanse edilen bu yöntemde, pluripotent kök hücreleri kullanılır. İnsanın fetüs dokusundan veya embriyolarından türetilen bir madde sayesinde, saç köklerinin güçlendiği ve çoğaldığı iddia ediliyor. Mevcut saç ekim tekniklerinden daha etkili olduğunu da iddia eden ABD’li bilim insanları, bu yöntemi henüz hayata geçirebilmiş değiller.

Bunların yanı sıra bilim insanlarının kelleşme sorununa kökten çözüm olacağı düşünülen saç klonlama ile ilgili çalışmaları da devam ediyor. Saç klonlama kavramının temelinde tek bir saç kökünden, kişinin bünyesiyle birebir uyumlu saç kökleri üretmek yatıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ciddi ilerlemeler kaydedilmiş olsa da günümüzde hala insan saç kökü hücreleri başarılı bir şekilde klonlanabilmiş değildir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların, yaptıkları araştırmalarda en sık rastladıkları saç ekim tekniği FUE’dir. Bilindiği üzere FUE, donör bölgede yara izi bırakmama ve FUT Tekniği’ne oranla çok daha fazla saç kökü toplayabilme gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Saç ekiminde son teknoloji hiç şüphesiz FUE ve DHI yöntemleridir. Her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaktadır, yeni bir teknik oluşturmaktan ziyade, mevcut teknik geliştirilmekte yani teknik daha da iyileştirilmektedir. FUE nin bir avantajı uzun saçlı kişilerde gerçekleştirilebilmesidir. FUE ile yapılan operasyon öncesinde, saç köklerinin toplandığı donör bölge makineyle traş edilir ve saç kökleri toplanır. Traşsız Saç Ekimi olarak da bilinen Uzun Saç FUE Tekniği, gerek operasyonun uzun sürmesi, gerekse de maddi külfeti sebebiyle çok az sayıda merkezde uygulanmakta ve daha az tercih edilmektedir.

FUE tekniği ek uygulamalar ve yeni medikal cihazlar ile sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir.

DHI (Direct Hair Implantation), hastanın cildini kesmeyi gerektirmediği için mikro-FUE olarak adlandırılabilir ve sadece 1 mm veya daha küçük çaplı punçlar, verici alandan kılları tek tek almak için kullanılır.

DHI saç ekimi tekniği, maksimum hasta konforu, iz bırakmayan ve doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için prosedürün her adımında en iyi yaklaşımı alan test edilmiş ve standartlaştırılmış bir yöntemdir. Kafa derisinde FUE tekniğinde olduğu gibi dikiş atılmaz, neredeyse ağrısızdır, görülebilir yara izi oluşmaz, iyileşme süresi kısadır hatta ertesi gün işe geri dönülebilir. Fakat DHI yönteminin  bazı dezavantajları da vardır ;

  • Yeni bir teknik olması nedeni ile, diğer yöntemlere oranla daha pahalı bir yöntemdir.
  • Her ne kadar neşter kullanılmadan yapılan bir işlemse de, olası enfeksiyonlara kapılma ihtimali vardır
  • Uygulamada greftler tek tek alındığından, işlem süresi diğer saç ekim işlemlerine oranla daha uzun sürer.
  • FUE tekniğinde 6-8 saatte bitecek olan işlem, DHI tekniğinde 2 ila 3 gün sürebilmektedir.
  • Saçların dökülme ve yeniden çıkma süreleri arasında diğerlerinden farkı yoktur.
  • Yeni uygulanan bir metot olduğu için her yerde uygulama tercih edilmez.

FUE tekniğine göre sonuçlar henüz daha başarılı değildir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp BİLGİ AL