İnsan ömrünün başladığı andan ölüme kadar geçen sürede, fiziksel, duygusal ve zihinsel biyoritim denilen ve kesinlikle kesintiye uğramayan periyodik döngüler mevcuttur. Bu döngüler “Biyoritim” olarak adlandırılır. Biyoritmler, biyolojik saatin grafiksel gösterimi ile insanın yaşamını çeşitli açılardan irdeler.

Doğduğunuz günden itibaren, bedeninizin en küçük hücresinde, organik yapınızda, davranışlarınızda ve çevrenizde, sürekli olarak devreler ve ritimler halinde seyreden bir faaliyet söz konusudur. İnsan bedeni bu değişimler silsilesine öylesine ayarlanmıştır ki, biz genelde bunları kendiliğinden kabul ederiz ve süregelen bu değişimlerin devresel bir fenomen olmalarını dikkate almama eğilimi gösteririz. Akciğerler ve solunum, böbrekler ve bilinen işlevleri, kalp ve nabız, gündüz ve gece, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Bazılarını kabul ederiz, bazılarıyla mücadele ederiz, bazılarını ise henüz bilemeyiz bile. Bedensel ritimlerimiz içerisinde açıkça tanımlanmış üç devre vardır ki, bunlar, davranış biçimlerimizi bildiğimiz sebep-sonuç bağıntısının dışında etkilerler. Bu devreler süreklidir ve psikolojik değişikliklere sebep olurlar. İşte, sözünü ettiğimiz bu üç devre biyoritimler olarak tanınırlar.

Nasıl ki bir makinanın veya aracın kullanma kılavuzu vardır ve buna göre kullanılması gerekir ise aynı şekilde insan da bir düzene göre var olmuştur ve o düzene göre varlığına devam etmelidir. Gece ve gündüz neden vardır ? Akşam olunca neden hava kararırken sabah neden her yer aydınlık olmaktadır? Uyku ne için vardır ve neye hizmet etmektedir ? Gece ve gündüz döngüsü, dünyanın kendi  etrafındaki döngüsü, dünyanın güneş etrafındaki döngüsü bir ritim ve düzen içinde devam etmektedir. Gündüz, gece , mevsimler meydana gelmektedir. İnsanın tüm hormanları bu döngülere göre salınmaktadır. Modern yaşam ise geceyi gündüze , gündüzü geceye çevirmiştir. İnsanlar sabahlara kadar uyumayıp, öğlene kadar ise uyanmamaktadır. Biyoritm ters düz olmuştur.  Oysa düzen bu değildir. Gece karanlık olunca uyunmalı,  güneş doğunca uyanmalıdır. Makinayı ters kullanmak o makinanın hızlıca bozulmasına neden olmaz mı ?  İnsan için de bu böyledir. Hormanların salınımı ters düz olunca her şey de alt üst olmaktadır. Sonrasında ise kronik hastalıklar, obeziteler, psikolojik rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Yaratıcı güç , geceyi uyumak dinlenmek ve hücrelerin yenilenmesi onarılması için dizayn etmiştir. Gündüzü ise uyanıp çalışmak için. Tasarıma ters yaşamak elbette çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sağlıklı yaşam için yaratıcı gücün tasarımına , insanın kullanma kılavuzuna aykırı hareket etmek hiç de akılcı değildir. Sağlıklı hayat için erken yatıp, erken kalkmalı , güneşi selamlayarak güne başlanmalıdır. Biyoritme saygı duyulmalıdır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara