Erektil işlev bozukluğu, erektil yetmezlik, ereksiyon kusuru, sertleşme bozukluğu ve empotans birbirleri yerine kullanılan ve erkekte cinsel uyarılma bozukluğunu ifade eden kelimelerdir.

Tüm erişkin erkek popülasyonunun %60’ında görülebilmekle birlikte, bu oran 60 yaşın üzerinde belirgin olarak artmaktadır.

Erektil İşlev Bozukluğu için risk faktörleri şu şekilde sıralanabilinir; Yaşlılık, İlaçlar, Hipertansiyon, Diyabet, Depresyon, Kalp hastalıkları, stres, alkol, sigara, uyuşturucu madde, beslenme bozuklukları, kolesterol yüksekliği, Kronik atrial fibrilasyon.

Vakaların %43 ünde fiziksel nedenler görülürken, %57’sinde psikolojik nedenler görülür.

Sertleşme sorunu yaşayan insanlarda, anksiyete, özgüven kaybı, yaşam kalitesinde azalma, sosyal ilişkiler üzerinde olumsuz etki, depresyon sıkça görülür.

Tedavi sebebe yönelik olmalıdır. Öncelikle ürolojik bir muayeneden geçilmesi gerekir. Penis doppler USG, Kan tahlilleri yapılmalıdır. Üroloji tarafından organik bir neden saptanamaz ise bu durumda cinsel terapistlerden yardım alınmalıdır.

Cinsel terapide ayrıntılı bir öykü alınması ile işe başlanır. Sebep ne ise ona yönelik bütüncül cinsel tedavi yaklaşımları yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.  Psikolojik nedenler arasında, performans kaygısı, yetersiz uyarım, ilişki çatışmaları, çocukluk dönemine ait cinsel travmalar, cinsel kimlik ve yönelim sorunları, çözülmemiş partner ve ebeveyn bağları, dini veya kültürel tabular görülebilir. Sertleşme sorununa, Erektil Disfonksiyona (ED)  ne sebep olmuş ise o bulunur ve onun üzerinde çalışılır.

Erektil disfonksiyon dışındaki nedenlerle ürolojiye başvuran 500 erkeğin %44 ünde sertleşme sorunu, ED tespit edilmiştir. Diğer yandan kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan ve sertleşme sorunu olan hastaların %60’ında kolesterol yüksekliği bulunmuştur. Sertleşme sorunu olan hastaların yapılan taramalarında %40’ında koroner okluzyon, yani kalp damar tıkanıklığı tespit edilmiştir. Bu nedenle sertleşme sorunu başka önemli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkabilmektedir ve ciddiye alınmalıdır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara