Cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişkiden korkma şeklinde kendisini gösteren vajinismus hastalığı aslında bir buz dağının görünen kısmıdır.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda farklı psikolojik problemler de vardır. Hastaların bir kısmında bu psikolojik problemler sonradan ortaya çıkmıştır, bazılarında ise çok önceden beri vardır.

Yetersizlik Duyguları

Vajinismus bir kadın için en başta yetersizlik duygularına neden olur. Eşine karşı görevini yapamama, bir çocuk sahibi olamamak bu yetersizlik duygularının kaynağıdır.

Depresyon ve Anksiyete, Panik Atak

Vajinismuslu bir ailenin üzerinde hep karabulutlar gezer. Kendini yetersiz gören kadın bir süre içine kapanmaya başlar. Hayattan zevk alamama, kaygı korku duyguları eşilk eder. Depresyon ve anksiyete, panik atak  bozukluğu sıkça görülür. Vajinismus zaten Vajinanın Panik Atağı olarak da tanımlanmaktadır.

Sosyal Fobi

Kendini yetersiz ve suçlu hisseden kadın içine kapandıktan sonra dış dünya ile ilişkisini azaltmaya başlar ve sosyal fobi geliştirir. Bu konuyu birisi soracak diye kaygılanır ve sosyal olarak uzaklaşma yaşar.

Korkular

Pek çok vajinismus hastasında içsel korkular da vardır.  En sık olarak: Karanlık, yalnızlık, iğne, kan aldırma, muayene, dişçi, kedi, köpek, yükseklik, asansör korkuları gibi fobiler karşımıza çıkmaktadır. Genel korku düzeyleri yüksektir.

Psiko-Bedensel Şikayetler

Vajinismuslu kadında bedensel yani somatoform yakınmalara da sıkça rastlanır. Altında gerçek bir neden bulunamayan (baş ağrısı, mide ağrısı, uyuşma vb) bedensel yakınmalar da sıkça görülür.

Eşine ve ailesine karşı kendini yetersiz ve mahcup hisseden vajinismuslu bir kadın eşini kaybetme veya başkasına kaptırma, eşini kaçırma korkuları da eşlik eder.

OKB (Takıntılar)

Aşırı titizlik, sık sık elini yıkama, temizlik yapma, batıl inançlara ve saplantılara bağlı şekilde yaşama gibi daha pek çok bulgu ile kendisini gösteren obsesif kompulsif hastalıklar bazen vajinismusa da eşlik eden bir hastalık durumudur.

Vajinismuslu bir kadın olarak yaşamak tam bir dramdır. Bu dram asla bir kader değildir. Vajinismus kesin olarak tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara