Panik atak aniden ortaya çıkan, şiddetli korku ya da kaygı içeren bir durum olarak tarif edilir. Hastaların çoğu atak esnasında ölüm korkusu, aklını kaybetme, çıldıracakmış gibi olma, kalp krizi geçirme, nefes almakta zorlanma, kontrolü kaybetme, kusacakmış ya da bayılacakmış gibi olduklarını hisseder.  Bu duygular kişide, atağın başladığı yerden hızla uzaklaşma isteğini kuvvetle uyandırabilir. Sık sık panik atak geçiren hastalar, atakların hayatlarında yaşadıkları en korkunç deneyim olduğunu ifade ederler. Panik atak hastalarının hastalıkları ile ilgili en zorlandıkları konu, hasta olmayanlara atak esnasında yaşadıklarını ve hissettiklerini tarif edebilmektir.

Panik atak tanısı nasıl konur?

Çarpıntı, kalp sıkışması veya nabzın hızlanması, terleme, titreme veya sarsılma, nefes darlığı veya boğulma hissi, tıkanma hissi, göğüs ağrısı veya bu bölgede hissedilen rahatsızlık, bulantı veya karın ağrısı, baş dönmesi veya baygınlık, soğuk veya sıcak basmaları panikatak esnasında görülen semptomlardır.

  • Panik atak ve akupuktur

Akupunktur bir denge ve bioregülasyon tedavisidir. Yani kişide fiziki ya da ruhsal yönden bozulan iç ahengi yeniden kurar, denge haline getirir. Bu bakış açısıyla akupunktur, panik atak hastalarında kuşku, endişe ve kaygı yönüne bozulan psikolojik dengeyi tekrar olması gereken yere getirir. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki akupunktur söz konusu etkiyi oluşturabilmek için vücuttaki bir takım kimyasalların kandaki seviyelerinde değişiklik yapar. Tedaviyle birlikte endorfin, seratonin, kortizon maddesinin salgılatılması mümkündür. Böylece mutluluk ve haz alma, stresle baş etme ve endişe, kaygı verici durumlardan kurtulmasını sağlayan faktörler devreye girmektedir.

Akupunkturun ilaç tedavisinden üstünlüğü, söz konusu kimyasalların vücut tarafından üretilmiş olması sebebi ile hem daha etkili hem de yan etkisinin olmamasıdır. Bu aktif kimyasal maddelerin ne süre ile salgılanacağı vücudun kendi kontrolü dahilinde olmaktadır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara