Kollajen insan vücudunda, özellikle bağ dokularında çok önemli bir proteindir. Güçlü germe kabiliyetine sahiptir, ligament ve kas anahtarının ana bileşenidir ve kollajen hala hücre dışı matrisin ana bileşenidir. Kolajenin yaşlanması cildi kırıştırırken cildi elastik tutar. Kolajen ayrıca göz korneasının ana bileşenidir, ancak kristalin formlardan oluşur.

Kollajen denince akla ilk olarak cilt sağlığı geliyor. Parlak ve canlı bir cilt için kollajen çok önemlidir. Kollajen proteini cilde esneklik kazandırır, daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.  Ama tek görevi bu değildir. Kollajen kelime olarak Yunanca tutkal anlamına gelen “kólla” kelimesinden geliyor. Bu benzetme aslında vücudumuzdaki görevlerinden kaynaklanıyor  çünkü  kollajen vücutta adeta bir tutkal görevi görüyor. Kollajeni bir yapı bloğu olarak düşünebilirsiniz, kaslarınızda, derinizde, kanınızda, kemiklerde, kıkırdakta ve bağlarda bulunuyor. Cilt elastikiyetini arttırıyor, kemiklerinizi ve kaslarınızı bir arada tutuyor, organları koruyor, eklemlere ve tendonlara yapı sağlıyor. Yani bu yapıları bir arada tutan bir tutkal görevi görüyor.

Vücudumuzdaki proteinlerin %30’u kolajenden oluştuğu için kolajen takviyesinin birçok faydası bulunur. Kasların esnekleşmesini ve iyileşmesini sağlar. Kemik erimesinin önüne geçerek kemik yoğunluğunu arttırır. Deri çatlaklarını ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kollajen kalp ve damar hastalıkları için de oldukça yararlıdır; yağ tabakasının azalmasını sağlar. Gözlerinizi miyop ve hipermetroptan korur. Saçların ve tırnakların güçlenmesinde güçlü bir yardımcıdır.

Toz, sıvı ve kapsül formda satılan kollajen desteklerinden sıvı kollajen  etkilidir ve istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlarlar.

Toz formda, vücuda girdiği andan itibaren mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarına gelmeden emilmeye başlanır. Bu sayede, daha yüksek verim elde etmeniz mümkündür. Günlük smoothie’lerinize, kahvenize, sebze suyunuza veya sadece suya karıştırıp tüketebilirsiniz.

Sıvı formda, toz kollajen desteği ile benzer özellikler içeriyor. Hidrolize kollajen takviyesi olması nedeniyle emilimi daha hızlı ve kolay oluyor. Aynı zamanda, porsiyonu ve karışımı hazır olduğu için günlük hayatta tüketimi kolaydır.

Kapsül formda, kollajen hapları, sıvı ve toz formlu olanlara göre daha az miktarda hidrolize kollajen içeriyor. Ayrıca parçalanması ve emilimi diğer formlara göre daha uzun sürüyor.

Yapılan çalışmalar, kollajen desteklerinin etkili ve olumlu sonuçlar verdiğini ve sağlık için faydalı olduğunu göstermektedir. Yaşınıza ve ihtiyacınıza bağlı olarak kullanıp kullanmamak ya da doğal desteklere yönelmek elbette sizin tercihiniz. Ancak, takviye kullanmaya karar verirseniz mutlaka kullanacağınız ürünün içeriklerini iyi araştırın ve doktorunuza danışın.

Güzel, mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara