Peeling öncesi derinin hazırlanması; temizleme, dezenfeksiyon ve degreasing son derce önemlidir. Peelingler ile diğer yöntemler kombine kullanılabilmektedir. Mikro ya da makro dermabrazyon, dolgular, yağ enjeksiyonları, Cerrahiler, mezoterapi, mikroiğneleme ve lazerler gibi.

Kimyasal peeling ajanlarının uygulama sırasında yanlışlıkla göz ile temas etmesi, istenmeyen yan etkilere neden olmaktadır. Özellikle TCA ve fenol peelinglerde çok dikkatli olunmalıdır. Göz kimyasal peeling ajanı ile temas ettiğinde nötralize edici bir şey kullanılmadan steril serum fizyolojik ile göz 15-20 dakika yıkanmalı-irigasyon yapılmalıdır. TCA da bu yeterli iken fenolde mineral yağlar ile irigasyon yapılmalıdır.

 

Doğru endikasyonda derinin yapısal özellikleri ve problemleri çok iyi değerlendirilmelidir. Buna göre peeling ajanı seçilmelidir.

Peeling derinliğine bağlı olarak deride mutlaka peelig sonrası eritem gelişmektedir. Kimyasal peeling sonrası dermal damarların genişlemesi-vazodilatasyon ile eritemin gelişmesi beklenen bir süreçtir. Bu sıklıkla ödem ile sonuçlanmaktadır. Derin peelinglerde koagülasyon kaynaklı ilk gözlem eritem sonrası hızlı frosting yada eritem olmaksızın frosting olmaktadır. Bu peeling amaçlı kullanılan asitin gücüne de bağlıdır.

Peeling tedavisi gebe ve emzirenlere, son altı ay içinde isotretinoin tedavisi kullanmış olanlara, yüzünde enfeksiyon veya açık yarası olanlara, aktif uçuğu olanlara uygulanamaz. Bunun yanında peeling tedavisinin çok koyu ten rengine sahip hastalara, kötü yara iyileşmesi (keloid)  olanlara, yoğun güneş ışığına maruz kalma riski olanlara, yakında geçirilmiş yüz ameliyatı olanlara, sigara içenlere ve kan sulandırıcı ilaç kullananlara da uygulanması önerilmez.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara