Enflamasyon, yangı veya halk arasında bilinen adı ile iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel / dışsal doku hasarına verdiği bir dizi yanıttır. Latince olarak “ateşe vermek” teriminden köken almıştır. Bu yanıt hücresel, humoral (sıvısal) ve vasküler (damarsal) olabilir. Yangı normalde patolojik bir durum olmasına karşın, yangısal reaksiyon fizyolojik olarak vücudun gösterdiği bir tepkidir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır. Yangı yani enflemasyon konusu, hastalıkların patolojik temelini oluşturmaktadır.

Enflamasyon kısa süreli ise, yani bir yara iyileşmesi veya enfeksiyona karşı savaşan bağışıklık sistemimizin doğal tepkisi ise iyidir. Genellikle enflamasyonlar iyileşmenin ardından gerilemektedir. Ancak bazı durum ve hastalıklarda enflamasyonlar uzun süre seyredebilir. Kronik enflamasyon denilen bu durum ise vücutta birçok olumsuz değişikliklere neden olabilmektedir. Enflamasyonun kronikleşmesi doku ve organ fonksiyonlarında bozulmalar meydana getirerek kronik hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır.

Ağrı, fibromiyalji, obezite, periferiknöropati, diyabet, metabolik sendrom, gut hastalığı, artritler, depresyon, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, kalp yetmezliği, felçler, migren, tiroid hastalıkları, otoimmun hastalıklar( çölyak, ülseratif kolit, chron hastalığı, otoimmun gastrit, haşimatotiroiditi, romatoidartrit, psöriazis, skleroderma, lupus, vaskülitler vs ), pankreatitler, diş hastalıkları, kanser, dikkat bozukluğu, hiperaktivite, otizm, osteoporoz, alerjik hastalıklar, egzema, uyku bozuklukları, mide bağırsak hastalıkları, ülser, reflü, kabızlık, Alzheimer, astım, anemi (kansızlık), karpal tünel sendromu bu hastalıkların bazılarıdır.

Günümüzde temelinde enflamasyon olan hastalıkların tedavisi ya hastalık belirtilerinin veya aşırı duyarlanmış bağışıklık sisteminin baskılanmasına yönelik ilaçlar kullanılarak yapılmaya çalışılmaktadır. Oysa enflamasyon hücre hasarı sonucu ortaya çıkmaktadır. Hücre hasarına neden olan faktörler ortadan kaldırılmadıkça yapılan tedavi başarılı olamayacak ve sonuç alınamayacaktır.

Enflamasyonla mücadelede en önemli unsurlar, doğru beslenme, kaliteli uyku uyumak, stres  yönetimini iyi yapmak , ağır metal maruziyetinden kurtulmaktır.

Kliniğimizde enflemasyonla tedavisinde bağırsak florası düzenlenmesi, sağlıklı beslenme, GAPS Diyeti, mikrofitobesinler, şelasyon tedavileri, hipnoz ve meditatif teknikler ,ozon terapi, akupunktur etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara