Enflamasyon, yangı veya halk arasında bilinen adı ile iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel / dışsal doku hasarına verdiği bir dizi yanıttır. Latince olarak “ateşe vermek” teriminden köken almıştır. Bu yanıt hücresel, humoral (sıvısal) ve vasküler (damarsal) olabilir. Yangı normalde patolojik bir durum olmasına karşın, yangısal reaksiyon fizyolojik olarak vücudun gösterdiği bir tepkidir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır. Yangı yani enflemasyon konusu, hastalıkların patolojik temelini oluşturmaktadır.

Enflamasyon kısa süreli ise, yani bir yara iyileşmesi veya enfeksiyona karşı savaşan bağışıklık sistemimizin doğal tepkisi ise iyidir. Genellikle enflamasyonlar iyileşmenin ardından gerilemektedir. Ancak bazı durum ve hastalıklarda enflamasyonlar uzun süre seyredebilir. Kronik enflamasyon denilen bu durum ise vücutta birçok olumsuz değişikliklere neden olabilmektedir. Enflamasyonun kronikleşmesi doku ve organ fonksiyonlarında bozulmalar meydana getirerek kronik hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır.

Ağrı, fibromiyalji, obezite, periferiknöropati, diyabet, metabolik sendrom, gut hastalığı, artritler, depresyon, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, kalp yetmezliği, felçler, migren, tiroid hastalıkları, otoimmun hastalıklar( çölyak, ülseratif kolit, chron hastalığı, otoimmun gastrit, haşimatotiroiditi, romatoidartrit, psöriazis, skleroderma, lupus, vaskülitler vs ), pankreatitler, diş hastalıkları, kanser, dikkat bozukluğu, hiperaktivite, otizm, osteoporoz, alerjik hastalıklar, egzema, uyku bozuklukları, mide bağırsak hastalıkları, ülser, reflü, kabızlık, Alzheimer, astım, anemi (kansızlık), karpal tünel sendromu bu hastalıkların bazılarıdır.

Günümüzde temelinde enflamasyon olan hastalıkların tedavisi ya hastalık belirtilerinin veya aşırı duyarlanmış bağışıklık sisteminin baskılanmasına yönelik ilaçlar kullanılarak yapılmaya çalışılmaktadır. Oysa enflamasyon hücre hasarı sonucu ortaya çıkmaktadır. Hücre hasarına neden olan faktörler ortadan kaldırılmadıkça yapılan tedavi başarılı olamayacak ve sonuç alınamayacaktır.

Enflamasyonla mücadelede en önemli unsurlar, doğru beslenme, kaliteli uyku uyumak, stres  yönetimini iyi yapmak , ağır metal maruziyetinden kurtulmaktır.

Kliniğimizde enflemasyonla tedavisinde bağırsak florası düzenlenmesi, sağlıklı beslenme, GAPS Diyeti, mikrofitobesinler, şelasyon tedavileri, hipnoz ve meditatif teknikler ,ozon terapi, akupunktur etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara