D vitamini, deride kolesterolden köken alan kalsiyum ve fosfor metabolizması ile ilgili olan bir hormondur. Son 20 yılda D vitamin konusunda çok fazla çalışma yapılmış ve hayret verici bulgular elde edilmiştir. Bugün D vitamininin vücutta hemen hemen her organı etkilediğini biliyoruz.

D vitamini insan vücudu için vazgeçilmez. Bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirir, kasları korur. Özellikle yaşlı insanlarda sık görülen D vitamini eksikliği, pek çok hastalığın tetikleyicisi olabiliyor.

İnsan vücudu D vitaminini öncelikle güneş ışınlarının yardımıyla üretmektedir. Bu ışınlar olmasaydı, vücudumuzda yeteri kadar D vitamini bulunmazdı. Ayrıca sağlıklı beslenmeyle de bir miktar D vitamini üretmek mümkün. Örneğin yağlı balıklar, mantarlar ve süt ürünleriyle.

Kuzey yarımküredeki pek çok insanda özellikle kış aylarında bariz bir D vitamini eksikliği görülüyor. Bu da kemik erimesi ve kemik eğriliği gibi bazı önemli hastalıklara neden olabiliyor. Ayrıca bağışıklık sistemi de zayıflıyor ve enfeksiyonlara karşı bünye daha savunmasız hale geliyor. Toplumun yarısından fazlasında D Vitamini eksikliği görülmektedir.

Vücutta yetersiz miktarda D vitamini bulunmasının neden olabileceği sorunlar bunlarla sınırlı değil. Tip 2 diyabet, kalp ve dolaşım rahatsızlıkları, hatta kanser riskini önemli oranda artırıyor. Ayrıca kısaca MS olarak bilinen Multipl skleroz adlı nörolojik hastalık ile D vitamini eksikliği arasındaki bağlantı da bilim insanları tarafından çok yönlü olarak olarak araştırılıyor. Bazı araştırmalarda MS hastalığının tedavi sürecinde yapılan yoğun D vitamini takviyesinin, hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı, hatta kısmen gerilemesine neden olduğu görülmüştür.

D Vitaminin eksikliği halinde ortaya çıkması muhtemel hastalıklar şunlardır; Kanser, Diyabet, Hipertansiyon, Kalp Hastalığı, Otizm, Obesite, Romatizmal Hastalıklar, MS, Otoimmun Gastrit , Sık Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Demans, Erken Yaşlanma , Tiroid, Ekzema, Psoriazis , Uyku Bozukluğu , İşitme Azlığı , IBS, Diş Çürümeleri, Fibromiyalji , Çölyak Hastalığı, Osteoporoz, Makuler Dejenerasyon , Migreni Pre eklampsi, İnfertilite, Astım, Kistik Fibrozis, Alzheimer, Depresyon .

D vitamini seviyesi bir kişide , 90 ng/ml civarında olmalıdır. 50 ng/ml altını eksiklik , 120 ng/ml üzerini ise yükseklik olarak kabul etmekteyiz.

Sağlıklı yaşama kapı aralamak için gerekli ise mutlaka D vitamini takviyelerini günlük almak gereklidir.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara