Eğer uzun süredir halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, unutkanlık, düşünmede bulanıklık (beyin sisi), kendini iyi hissetmeme, vücutta şişlik ve ödem, aşırı uyku ya da uykusuzluk, kas ve eklemlerde ağrı gibi fiziksel ve/veya ruhsal şikayetler yaşıyorsanız veya otoimmün hastalıklar, egzema ve cilt hastalıkları, alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıklar, diyabet, metabolik sendrom, hormon bozuklukları, kalp damar hastalıkları, polinöropatiler ve diğer nörolojik hastalıklar, depresyon, anksiyete, otizm, multiple skleroz ,kanser gibi birçok şikayet ve hastalığın altındaki ana sebeplerden bir tanesi de kronik toksisitedir.

İnsan sağlığına zararlı olan  pek çok kimyasal madde ve toksin vardır. Bunlara örnek şunlardır: Civa, kurşun, kadmiyum, arsenik, alüminyum gibi ağır metaller, benzen ve formaldehit gibi solventler, Xenoöstrojenler, brom, flor, klor gibi toksik halojenler, Bisfenol-A, Glyphosate, dioksin, endüstriyel gıdalardaki katkılar ve hormon benzeri kimyasallar.

Ağır metaller kurşun, civa, gümüş, kadmiyum, altın, kobalt, kalay gibi elementlerdir. Bütün ağır metaller değişik yollarla (yiyecekler, içme suları, diş dolguları, çevresel kirlilikler, gazlar vs) insan vücuduna alınmaktadır. Ağır metallerin çoğu özel bir destek olmadan vücudun normal ekskresyon yolları ile (böbrek, karaciğer, barsak, akciğer, deri) atılamazlar. En toksik ağır metallerin başında kurşun, kadmiyum, civa ve nikel gelmektedir.

Değişik kaynaklardan azar azar vücuda giren bu toksinler,  zaman içinde dokularda birikerek toksik değerlere ulaşırlar ve vücut sistemlerini bozarak otoimmün hastalıklardan, kansere, otizmden psikiyatrik hastalıklara kadar geniş bir yelpazedeki pek çok hastalığa yol açabilirler. Kronik zehirlenmeyi tespit etmek zordur.

Ağır metallerin tespit edilememesi vücutta ağır metal depolanması olmadığı anlamına gelmez.
Vücudun hemen her hücresinde yerleşebilen ağır metaller ancak bulundukları yerden mobilize
edildiklerinde, özellikle de hücre içinde hücre dışına çıkarıldıklarında kanda saptanabilir hale gelirler.

Vücudun ağır metal ve toksin yükünden kurtarılması amacıyla günümüzde değişik tıbbi uygulamalar yapılmaktadır. Bu yöntemlerin içinde en bilineni ve etkili olanı ise “şelasyondur” . Şelasyon bağlamak anlamındadır. Vücutta biriken toksik minerallerin ve metallerin kuvvetle bağlanarak bağırsaklardan emilmesinin engellenmesine ve vücuttan uzaklaştırılmasına “şelasyon” denir.

Ağır metal ya da toksin temizliği aylar ve hatta yıllar sürebilmektedir. Tedavi basamak basamak bir çok yöntem uygulanmalıdır.  Tedavinin ana unsurları şunlardır;

– İlk olarak toksik maddelere olan maruziyet ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için şelasyon yapılacak detox programına alınacak hastanın tüm yaşamı mercek altına alınmalıdır.

– Bağırsak florası, bağırsak geçirgenliği ve diğer sindirim sistemi sorunları mutlaka bilinçli bir şekilde düzeltilmelidir . Bu bir program dahilinde yapılmalıdır. Bir günde olacak bir iş değildir. Bağırsaklarımız en önemli detoks organlarımızdandır. Cilt, akciğer ve karaciğer vücuttaki başlıca detoks organlarıdır.

– Hücresel enflamasyon zamanla sistemli olarak  azaltılmalıdır. Kronik enflamasyon karaciğerin detoks yükünü artıran ve vücudun kıymetli antioksidanlarını tüketen önemli bir sebeptir.

– Karaciğerin toksinleri temizleme mekanizması desteklenmelidir (metilasyon ve glutatyon mekanizmalarına yönelik destek, detoks kapasitesinin artırılması)

– Şelasyon yöntemleri ile toxinler bağlanarak vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

– Ozon Tedavisi

-Mikrofitobesinlerle takviyelerin yapılması

-Meditasyon-yoga-nörofeedback ile ruhsal ve zihinsel detoks

-Uyku kalitesinin artırılması

Şelasyon işlemi çok düşük dozlarla, yavaş ve sistemli bir şekilde  yapılmalıdır. Hızlı ve yüksek dozlarla yapılan şelasyon tedavisi karaciğer ve böbreklerin detoks kapasitesini aşacak oranda bir toksin serbestleşmesine yol açar ve bu durum hastaya  zarar verebilir.

Kimyasal toksin ve ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasında klorofilden zengin gıdaların da büyük bir önemi vardır. Klorella, spirulina, mavi-yeşil alg, deniz börülcesi, buğday çimi, arpa çimi gibi yosunlar ve çimler detoks ve şelasyon uygulamalarının destekçileri olarak kullanılabilmektedir.

Damar içi yüksek doz C vitamini,Alfa Lipoik Asit  Glutatyon takviyesi, Kurkumin desteği, DMSA,EDTA, Iyot, Aktif Karbon, Bentonit Killeri detoksda kullanılan ajanlardır. Bunun yanında ozon terapi vücudun doğal detoks mekanizmalarını ateşleyen etkili ve güçlü bir tedavi yöntemi ve detoks aracıdır.

Detoksun yalnızca bedensel değil ruhsal ve zihinsel detoksun birlikte yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Vucudun rahat ve sistemli çalışması için kaliteli uyku , zihinsel ve bedensel detoks şarttır. Kaliteli bir uyku vücudun dinlenmesi, arınması ve tamir edilmesi için şarttır. Hemostazis denilen denge ancak bu şekilde sağlanabilir.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara