Anoreksiya nervozadaki temel belirtiler;  zayıf bir bedene sahip olma arzusu, kilo almaktan aşırı korku, beden imgesinde bozukluktur.  Hasta kilo kaybetme amacıyla özel davranış biçimleri geliştirir. Hastaların yaklaşık yarısı bütün yiyecek alımını ileri derecede azaltarak kilo kaybeder. Bazıları yoğun egzersiz yapar. Hastaların diğer yarısı sıkı diyet uygular, ara sıra kontrol kaybederek tıkınırcasına yemek yer ve ardından bu yediklerini kusarak çıkarır. Hastalar aldıkları besinlerin kilo yapıcı etkisini azaltmak için laksatif (ishal yapıcı) , diüretik (su atıcı) gibi ilaçlara da başvurabilirler. Sonuçta hasta, sağlığını tehdit edecek ölçüde zayıflamıştır.

Anoreksiya nervozanın başlangıcı genellikle ergenlik dönemine rastlar. Farklılaşan beden ergen için kaygı nesnesine dönüşmüş, erişkinliğe geçiş reddedilmekte, çocukluğa kaçmaya çalışılmaktadır. İçsel çatışmaların odak noktası beden olmuş, savunma düzenekleri bedene yönelmiştir. Bazı ergenlerde ise, ergenlikte yeniden harekete geçen ödipal çatışmaların etkisiyle cinsiyeti vurgulayan bedensel gelişimleri durdurma, geriletme amaçlanmakta, anoreksiya gelişmektedir.

Hipnoterapi, yeme bozuklukları tedavisinde bilişsel yeniden yapılandırma ve biçimlendirmeye de yardımcı olur. Amaç hastadaki eski bir probleme yeni bir bakış açısı ile bakabilmeyi öğretmektir. Yeme bozukluğu olan bir hastaya kilo kazandırmak yerine güç kazanmaya yönelik telkinler verilmesi direnci daha kolay kırmaktadır. Sağlığa yararlı öğünlerle sağlıklı beslenerek vücudu desteklemeye odaklanmak hipnoterapide daha hızlı sonuç almayı sağlar.

Hipnoz ile yeme bozukluklarının tedavisinde amacımız semptomlarda düzelme yanında, davranış değişikliği (sosyal, akademik ve mesleki ilişkilerde düzelme gibi), özsaygı artışı ve bozulmuş vücut imajının düzelmesidir. Hastanın kendi vücudunu algılaması gerçekçi bir değerlendirmeye döndüğünde tedavi başarılı olmuş demektir.

Detaylı bilgi almak ve uzmanımızla görüşmek için bizi arayabilir veya mesaj bırakabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara