Erken boşalma (Prematur Ejakulasyon), sürekli olarak veya tekrarlayan bir biçimde, çok az bir uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce denetimsiz olarak veya istemsiz olarak, vajinaya girme öncesi, girer girmez, ya da hemen sonra ejakulasyonun olması şeklinde tanımlanır.

Erken boşalma başka bir ifade ile boşalma refleksini istemli olarak erteleyememektir.

Erken boşalma tanı kriterlerini şu şekilde açıklanabilir: (1) Penis vajina birlikteliğinin 7 dakika ve üstünde sürdürülememesi, (2) Yaşanan seksüel aktivitelerde bayan partnerin tatmin olmaması, (3) O an geldiğinde erkeğin kendini tutmak istemesine rağmen denetimsiz ve istemsiz bir şekilde boşalma refleksi üzerinde dolaylı bir kontrolünün olmaması, (4) Yenileyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her cinsel ilişkide denetimsiz boşalmanın gerçekleşmesi, (5) Haftada 1 veya 2 cinsel birleşmeden oluşan düzenli bir cinsel hayata rağmen yukarıdaki sorunların altı aydan sonra da devam ediyor olması.

Erken Boşalmanın Çok Çeşitli Nedenleri Vardır

Korku, Kaygı: Kaygı, anksiyete erken boşalmanın önemli bir nedenidir.

Atalardan Kalan Miras: Hayatta esas olan üremedir. Daha geç boşalmanın üremeye bir katkısı yoktur bilakis olumsuz katkısı vardır. Bu nedenle erkekler biyolojik olarak erken boşalmaya programlandırılmışlardır.

Yanlış Öğrenmeler: Ergenlik dönemimdeki hatalı, yanlış mastürbasyon alışkanlıkları erken boşalmanın önemli nedenlerindendir. Masturbasyonun günah ayıp yasak olarak değerlendirilmesi erken boşalma nedenidir.

İlk Cinsel Deneyimler: İlk cinsel deneyimlerde korku, heyecan vb. nedenlerle yaşanan erken boşalma ileri ki yıllarda yaşanacak erken boşalmaların temelini oluşturur.

Genel Ev veya Seks İşçisi Alışkanlığı: Genel evlerde zamanın uzamaması için orada çalışanlar kişi üzerinde baskı kurarlar. Bu da erken boşalmaya yol açar.

Performan Anksiyetesi: Partnere karşı mahcup olacağı düşüncesi veya kaygısı bu duruma yol açar.

Aile, Evlilik, İlişki Sorunları

Önemli Yaşam Krizleri: İflas etme, taciz, ayrılma, kanser olma aldatma veya aldatılma vb.

Denizci Sendromu: Cinsel ilişkinin çeşitli nedenlerden dolayı uzun aralıklarla olması erken boşalma nedenidir.

Fiziksel ve Organik Nedenler: Sünnet derisinin altındaki frenulum bölgesinin kısa oluşu, sünnet sonrası peniste oluşan nodüller, MS hastalığı,Prostat enfeksiyonları, nörolojik hastalıklar, penis cildinin aşırı hassasiyeti, tiroid hastalıkları, Magnezyum düşüklüğü.

Partnerdan Kaynaklanan Nedenler: Partnerin yetersiz ıslanması, isteksiz oluşu, sekse hazır olmayışı, yeni doğum yapmış olması, emzirmeye devam etmesi, lohusalık döneminde olması, gebe olması, erkeği aşağılaması, küçük görmesi, orgazm sorunları yaşaması vb.

İlaçlar: Grip ve alerji ilaçları erken boşalmaya neden olabilir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara