Boyun bölgesinde hissedilen ağrının birçok fiziksel ve psikolojik sebepleri olabilir. Boyun ve sırtın üst kısmında bulunan kasların gerginliği, boyun omurlarının arasından çıkan sinirlerin sıkışması ya da boyun omurlarının eklemlerindeki bazı hastalıklar boyun ağrısına yol açabilir. Boyun ağrısı bu bölgedeki damar, sinir dokusu, sindirim kanalı, havayolu,  kas ve kemik dokusu kaynaklı olabilir ya da komşu bölgelerden yansıyan ağrı boyunda hissedilebilir.

Boyun ve bel omurları yumuşak dokularla komşuluk yaparken, göğüs bölge omurları kaburgalar tarafından desteklenir. Boyun ve bel bölgesi bu destekten yoksundur. Bu nedenle daha fazla yük biner. Ağrının özellikle boyun ve belde görülmesinin temel nedenlerinden birisi budur.

Boyunda Bulunan Kronik Ağrılar

Kronik boyun gerilim ağrısı boyun kaslarının kronik spazmına bağlıdır. Oturarak çalışanlarda daha sık görülür. Duruş bozukluğu, duygusal stres, uzun topuklu ayakkabı giymek,  şiddetli soğuk ve yorgunluk sonucu oluşabilirse de en yaygın neden kronik strestir.

Boyunda sertlik, spazmın şiddetine bağlı olarak ense kökünde ve boyunda ağrı vardır, boyun hareketleri ağrılı ve kısıtlıdır.

Akupunktur tedavisi kas spazmını çözerek ve ağrı giderici etki oluşturarak hastanın rahatlamasını sağlar. Bunun ötesinde akupunktur limbik (beyindeki bir bölge) sistem üzerinde yaratacağı düzenleyici etki ile duygusal stresi azaltarak sorunun yinelenmesini de engellemeye çalışacaktır.

  • Tedavide Akupunkturun Etki Mekanizması Nasıldır ?

Akupunkturun uygulama şekline göre birçok farklı etki mekanizması vardır. Boyun ağrısının sebebine göre uygun etkili akupunktur birçok durumda ağrının iyileşmesine faydalı olacaktır. Psikolojik sebeplerle ortaya çıkan boyun ağrısı çok yaygındır. Fazla stres altında özellikle boyun kaslarının haddinden fazla kasılması, ağrıya yol açmaktadır. Böyle bir durumda akupunkturun kas gevşetici ve ağrı kesici etkilerinin yanı sıra stresi azaltıcı ve rahatlatıcı etkileri psikolojik kökenli boyun ağrısını tam anlamı ile tedavi edecektir.

Akupunktur tüm bel ve boyun ağrılarında bir tedavi yöntemi olarak ameliyat endikasyonu olmayan boyun fıtıklarıyla veya diğer nedenlerle oluşan boyun ve sırt ağrılarında akupunktur dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Akupunktur, bel ve boyun fıtığı tedavisinde akla gelecek tedavi yöntemidir .Ayrıca akupunktur tedavisi uzun süreli de etkili olmaktadır.

Akupunktur; kas gevşetici etkisinin yanı sıra endorphin denilen morfin benzeri ağrı kesicilerle ağrıyı giderir. Ayrıca limbik sistemi düzenleyerek kişinin strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Akupunktur boyun ve bel ağrılarında bu bölgelerde oluşan kas spazmlarına bağlı ağrılarında etkili olabilmektedir. Fibromiyaljide (kas ağrılarında) akupunktur tedavisi ağrı azaltan etkinliğinin yanında omurların yanında bulunan kasları (paravertebral) gevşetir ve uzun dönem devam eden kas ağrılarının oluşturduğu anksiyete üzerinde de rahatlatıcı etkisi ile psikolojik rahatlama sağlar.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara