Egzama derinin dış tabakasının kronik iltihabıdır. Hastalık; bebekler ve çocuklarda sık görülür, yaşla azalır, nadiren erişkinlerde de görülür. Atopik dermatit de denir, bulaşıcı değildir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık olduğu bilinmektedir.

Egzama Belirtileri

Belirti olarak en çok kaşıntı, kızarıklık, deride çatlaklar, kızarıklıklar vb. gibi durumlardır. Hastalık özellikle kış mevsimi ve kuru havalarda belirgin artış göstermektedir. Çevresel faktörler, alerjiler, ciltte alerji yaptığı bilinen faktörler egzamayı tetiklemektedir ( lateks eldiven, sabun parfümü, yünlü kumaş vb), toz ve mite alerjisi, stres, aşırı temizlik, bölgenin sık sık yıkanması, lateks hassasiyeti, cildi kazımak, keselemek ya da kaşımak egzamayı tetikleyen önemli sebeplerdir.

Bazı durumlarda bu hastalık oldukça hassas belirtiler de gösterebilmektedir. Eğer algılayamayacak kadar küçük yaşta bebeklerinizde egzama hastalığı görülüyorsa, mutlaka pamuklu eldivenler kullanarak o bölgelere temasını ve enfeksiyon kapmasını engellemeniz gerekir. Bir de uçuk virüsü olan herpes simplekse karşı en dayanıksız olan hastalık özelliğini taşıyan egzama, bilhassa uçuk olan kişilerden uzak durmanızı sağlamanızı ister.

Akupunktur ve Egzama

Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir; ama rahatsızlık verebilir. Egzamalıların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir. Akupunktur tedavisinin egzama üzerine iyileştirici etkisi vardır. Bu hastalığın oluş mekanizmasında çok önemli rolü bulunan bağışıklık sisteminin normal işlevine dönmesini sağlamasından dolayı, akupunkturun şaşırtıcı derecede yüz güldürücü etkisi olmaktadır.

Akupunktur  Hücresel İmmün Sistemi güçlendirip, Ig E miktarını da düşürerek ürtiker tedavisinde fayda sağlar.  Ayrıca böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizon salgısını arttırarak egzama şiddetini azaltır ve zamanla yok eder.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara