Cildin üzerini tamamen örterek kısa sürede daha etkin bir bakım yapılması amaçlanır. Maske uygulaması öncesinde ya da uygulama sonrasında, uygulanan maskenin özelliğine göre başka bakım ürünleri ile cilt desteklenir. Maskeler daha yoğun etkiyi kısa sürede göstermek üzere ve genellikle haftada 1 -2 kez uygulanmak üzere hazırlanmış bakım uygulamaları. Farklı amaçlarla kullanılan ve farklı uygulama şekillerine sahip olan cilt bakım maskeleri mevcut.

  1. Cilt Tipine Göre Maskeler:
  • Karma Cilt İçin Maske:

Karma cilt alın, burun ve çene bölgesinde yoğun yağlanma görülen cilt tipidir. Karma cilt için hazırlanan maskelerde bu özelliğe dikkat edilmeli, gerekiyorsa  “T bölgesi” olarak bilinen bu bölgeye ayrı maske uygulanmalıdır. Cildi nem dengesine kavuşturan nemlendiricilerle cilt maskesi desteklenmelidir.

  • Yağlı Ciltler İçin Maske:

Parlak ve yağlı bir görünüme sahip olan bu cilt tipinde gözenekler açık ve akneyle doludur. Sivilce ve siyah nokta bu cilt tipinde en yaygın görülen cilt sorunudur. Yağlı cilt için maske tercih ederken gözenek temizliği göz önünde bulundurulmalı, gözenekleri küçülten maskeler tercih edilmelidir. Maske sonrası su bazlı hafif nemlendiriciler ile cilt bakımı desteklenmelidir.

  • Kuru Ciltler İçin Maske:

Bu cilt tipinde gözenekler kapalı, görüntü kuru ve mattır. Pul pul dökülmelerin de görülebildiği bu cilt tipi için maske seçerken cildi besleyen ürünlere ağırlık verilmelidir. Cildin nem seviyesini arttıran ürünlerle cildin gerginliği ve kuruluğu giderilerek sağlıklı bir cilde kavuşulması sağlanır.

  1.  Cilt Sorunları İçin Maskeler
  • Kırışıklıklar İçin Maskeler:

Yaşlanmaya, çevresel etkenlere, genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilen cilt kırışıklıkları en yaygın cilt sorunlarından biridir. Cilt kırışıklıklarını gidermek, kırışıklığın bulunduğu bölgede tazelenme ve yenilenme sağlamak için besleyici cilt maskeleri tercih edilir.

  • Sivilce ve Akneler İçin Maskeler:

En yaygın cilt problemlerinden biri olan sivilce ve akneler için gözenekleri temizleyip sıkılaştıran ve akne oluşumunu engelleyen maskeler tercih edilmelidir.

  • Cilt Lekeleri İçin Maskeler:

Özellikle yaz aylarında görülen güneş ışınlarını etkisiyle oluşan cilt lekelerin gidermek için de cilt maskelerinden faydalanılabilir.

  1. Etki Alanına Göre Cilt Bakım Maskesi Çeşitleri

Kısaca özetlemek gerekirse

1-     Nemlendirici maskeler

2-     Arındırıcı – detox maskeleri

3-     Hassasiyet giderici yatıştırıcı maskeler

4-     Anti-age maskeler

5-     Cilt rengini açıcı leke karşıtı bakım maskeleri

6-     Akneye eğilimli karma – yağlı ciltler için bakım maskeleri

 

  1. Uygulama Yöntemi Ve Maskenin Formuna Göre Maskeler:

Kuruyan – Sertleşen Maskeler: Genelde sebum emici, arındırıcı ve detox amaçlı kullanılan maskeler bu şekilde uygulanır. Maske temiz cilt üzerine uygulanır ve 5-10 dakika boyunca kurumaya bırakılır. Bu zaman zarfında maske kururken ciltteki istenmeyen maddeleri absorbe eder ve cildi arındırmaya yardımcı olur. Bu tip maskelerde genelde termal-doğal çamur, kil benzeri maddeler, kükürt gibi bileşenler, bazı bitkisel özler ve yağlar ve aktif maddeler kullanılır. Kuruyan maskeleri temizlerken cildi tahriş etmemek için tekrar ıslatıp krem haline gelmesi sağlanır ve yavaş hareketler ile durulanarak arındırılır. Bazı maskeler ise kuruduktan sonra elastik bir hal alır ve ciltten soyularak uzaklaştırılabilir.  (Örneğin Sülfür maskeleri, kil maskeleri)

Cilt Üzerine Tabaka Halinde Uygulanıp Emilen Kremsi Maskeler: Bu tip maskelerin çoğunda sürülen jel ya da kremsi maskenin emilmesi beklenir, 5-10 dakikalık süre sonunda cilt yüzeyinde kalan maske yumuşak hareketler ile cilde yedirilir ve en son kalan kısım bir makyaj pamuğu ile alınır. Bu yöntemle uygulanan maskeler çoğunlukla nemlendirici özellikte maskelerdir. Bu maskeler sertleşmezler. Bu tip maskelerin bir kısmı ise uygulama ardından yeterli süre beklendikten sonra durulanarak uzaklaştırılır. ( Nemlendirici, hassasiyet giderici, detoks ve anti-age maskeler genelde bu formda olur)

Yaprak Maskeler: Bu tip maskeler ise pamuk ya da selüloz gibi yapraksı maddeye yüz, boyun ya da dekolte bölgesine uygun şekiller verildikten sonra uygulanmak istenen maddenin bu yaprağa emdirilmesi ile hazırlanır. Maske uygulama alanına yerleştirilir ve kullanma tarifindeki süre kadar bekletilir. Maskenin içeriğine göre durulanır ya da kalan miktar ciltte bırakılabilir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara