Açlık, yanlış beslenme, seyahat, ortam değişikliği ve sakatlanma gibi durumlarda pek çok kişinin bağırsak faaliyetlerinde değişiklik olabiliyor. Bu süreçlerin haricinde ortaya çıkan, uzun süre devam eden ve kronik hale gelen kabızlık ise ciddi bir sağlık sorunu olarak yaşam kalitesini düşürebiliyor. Kabızlık vakalarının çoğu, liften yoksun yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkmakla birlikte, psikolojik sıkıntılar/stres, ilaçlara bağlı olumsuz etkiler (ör. mide yanmasına karşı kullanılan kalsiyum ve alüminyum içerikli preparatlar (antiasitler), antidepresanlar, diüretikler, yüksek tansiyon ilaçları (ör. beta blokerler), opiyatlar (güçlü ağrı kesiciler veya öksürük ilacı kodein), vs.), Bağırsak hareketliliğinin nörolojik sebeplere (ör. Multiple Skleroz, Diabetes mellitus, Parkinson hastalığı, vs.) bağlı olarak azalması, Metabolizma/hormonal denge üzerindeki olumsuz etkiler (ör. hipotiroidi, diyabet, gebelik) gibi sebeplerle de kronik kabızlığın sebepleri arasında görülebilmektedir.

Bağırsak florasında bulunan yaklaşık 500 bakteri türü; sağlıklı bireylerde denge içinde varlıklarını devam ettirmekteyken potansiyel patojen mikroorganizmalar arasında denge bozulunca hastalık ortaya çıkmaktadır. Konakçıya yararlı mikroflora Bifidobacterium ve Lactobacillus’u içerirken Escherichia coli ve Clostridium perfiringens ise patojen olma olasılığı olan başka türleri oluşturur.

Kabızlığın en büyük nedeni yanlış gıda tüketimidir. Bu nedenle yeme alışkanlığında yapılacak olan bazı değişiklikler kabız olma riskini büyük ölçüde etkiler. Yeterli sıvı tüketilmediğinde, posalı yiyeceklerden yenilmediğinde, yeterli egzersiz yapılmadığında veya uzun süreli uygulanan yağsız diyetler sonucunda kabızlık problemiyle karşılaşmak olasıdır. Lifli gıda alınmıyor ise, her gün karbonhidrat içerikli besleniliyor ise, kalın bağırsağa posa yeteri kadar gelmiyorsa kronik kabızlık ortaya çıkar.

Kabızlık yapan yiyecekleri tüketmekten kaçınıp bağırsak hareketlerini hızlandıran besinleri tercih ederek kabızlığa karşı önlem alınabilmektedir. Diyetlerinde lifli gıdalara yer veren kişilerin, kabızlıktan şikayet etme olasılıkları oldukça azdır. Meyve, sebze ve yulaf  gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi sindirim sisteminin sağlığı bakımından önemlidir. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Yetişkinler, genç insanlarla karşılaştırıldığında daha yerleşik bir yaşama sahip oldukları görülür. Bu yüzden hareketsiz yaşamı benimsemiş olan kişilerde kabızlık riski daha yüksektir. Fiziksel olarak aktif insanların, inaktif insanlardan daha az kabız olma olasılığı vardır.  Genellikle omega yağ asitleri ve lif içeren gıdalar kabızlığı giderir; erik, armut, ananas, incir, kayısı, elma, ahududu, böğürtlen ve şeftali gibi meyveler kabızlık üzerinde oldukça etkilidir.

Bağırsak florasının bozukluğunun neden olduğu hastalıkların başlıcaları şunlardır: obezite, kabızlık, kronik ishal, irritable bağırsak sendromu (spastik kolon), aşırı gazlanma, gastrit, gluten ve diğer gıda intoleransları, baş ağrısı, hipertansiyon, kronik yorgunluk, fibromiyalji, sık tekrarlayan sebepsiz enfeksiyonlar, osteoporoz, otoimmun hastalıklar (haşimatotiroiditi, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, diyabet, BasedowGraves hastalığı, multiple skleroz, romatoidartrit, otoimmun gastrit vb) alerjik hastalıklar (ürtiker-dermatit, alerjik astım, alerjik rhinit), sedef hastalığı (psöriazis), öğrenme bozuklukları, kişilik bozuklukları, otizm, dikkat eksikliği, depresyon gibi. Çok yaygın olarak görülen ancak bağırsaklarla ilişkili olduğu çoğunlukla bilinmeyen veya gözden kaçırılan bu sağlık problemlerinin çözümünde kişinin bağırsak florasının düzeltilmesi çok önemlidir.

Bağırsak florasının yeniden düzeltilmesi ve  uyku düzeninin düzene koyulması ile kabızlık büyük oranda aşılmaktadır. Tedavi sırasında akupunktur ve ozon terapi de sonuca ulaşmakta  etkili tedavi yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar yapılmaksızın yalnızca ilaçlarla tedavide istenilen güzel sonuçlar her zaman  alınamamaktadır. Yaşam stili değişiklikleri ve etkili  stres yönetimi de  tedavide etkili olmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara