Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölge “vajina” (vagina, vajen) olarak tanımlanır. Vajina, cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra kadınlarda aynı zamanda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının geçtiği kanaldır. Diğer taraftan vajinal kanalın tıpkı bir akordeon veya körük gibi esneme özelliği vardır. 8-9 cm’lik vajinal kanal kadınlarda uzama ve esneme özellikleri sayesinde 16-18 cm’ye kadar genişleyebilmektedir.

Vajinismus da vajinanın 1/3 lük dış kısmı periyodik ve düzenli olarak istemsiz bir şekilde  kasılarak penisin vajinaya girişi gerçekleşmez veya cinsel birleşme çok ağrılıdır.  Tanının netleşebilmesi için  teorik olarak bu durumun  6 ay boyunca devam etmiş olması gereklidir.

Bilinçaltına yerleşmiş bir takım korkular, yanlış cinsel bilgilendirilmeler, sekonder kazançlar, çocukken yaşanan taciz ve travmalar gibi sebepler   sonucunda vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kaslar, vücudun adeta “kendini koruma mekanizması” sonucunda istem dışı olarak (yani kişinin kendi kontrolü dışında) kasılır. Böylece cinsel birleşme yani “penetrasyon” olanaksız hale gelir.

Erkek eşlerin tarifi ile “orası etten bir duvara” dönüşmektedir. Hatta hastaların bir kısmı problemlerinin tanımını yaparken vajinalarının kapalı veya vajina girişlerinde sanki bir kemik olduğunu düşünmektedirler.

Vajina girişini çevreleyen baskın kas grubu “Pubik Kaslar” olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir. Olayın bitmesiyle ile birlikte kaslar gevşeyerek eski normal durumuna geri döner.

Vajinismus, Vajinanın Panik Atağıdır

Vajinismus, vajinanın panik atağıdır. Vajinismusun altında sıklıkla bilinç altında ki korkular yatar. Aşırı kanama olacağı, çok ağrılı olacağı, vajinanın yırtılarak hastaneye kaldırılacağı gibi bir çok korku vardır. Bunların tamamı gerçek olmayan sanal korkulardır.

Çok Yaygın Bir Sorundur

Vajinismus Türkiye de her 10 kadından birisinde görülmektedir. Çoğunlukla kendiliğinden düzelmesi beklenir. Bazı çiftler yıllarca bu sorunla yaşarlar. 16 yıl bu şekilde yaşayanlar bildirilmiştir. Dünyanın her yerinde görülmektedir. Batı toplumlarına göre bizde çok daha sık görülmektedir. Dünyada en sık İsrail, İran ve Türkiye de vaka bildirilmiştir. Kapalı, cinselliğin konuşulmasının yasak olduğu toplumlarda daha yaygındır.

İstenmeyen Bir Korunma Refleksidir

Kadının elinde olmadan ortaya çıkan bir korunma refleksidir. Kadın eşini iter, bacaklarını kapatmaya çalışır, kendini geriye doğru çeker, bacaklarında özellikle uyluk bölgesinde titreme ve kasılmalar görülür. Eğer zorla ilişkiye girmeye çalışılırsa kadın ciddi acı duyar.

Vajinismus mu, Beyinusmus mu ?

Bilinç altındaki korku ve kaygı ile kadın erkeği vajen bölgesine yanaştırmaz, kontrol dışı kasılmalar ve kitlenmeler yaşar. Bazen vajen girişine herhangi bir cismin yaklaşımıyla da bu hisler yaşanmaktadır. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile olabilir. Oluşan kas kasılması, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. İlişkiye devam edilmesi halinde büyük bir acı ve ağrıya neden olur. Ayrıca vücudun diğer kas gruplarında da spazmlar oluşturarak bazen soluk almada dahi zorluk yaşatabilir. Olay aslında beyindedir ve beyinusmustur.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara