Cilt lekelerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. En sık rastladığımız lekelerin başında ‘melazma’ adı verilen, genellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği alın, yanak ve dudak üstüne yerleşen net sınırlı leke tipi gelmektedir. Melazma sıklıkla yazın güneş ışınlarına yoğun maruziyet sonrası çok daha fazla belirginleşir. Melazmaya neden olan, derimize rengini veren melanositlerden renk pigmenti olan melanin pigmentinin çok daha fazla salgılanıyor olmasıdır. Bu pigment aşırı salgılandığında, dışarıdan oldukça koyu renkli görünen lekeler ortaya çıkar.

Herkesin özellikle yüz olmak üzere güneş gören bölgelerinde bir miktar lekelenme olması gayet normaldir. Ama eğer bu lekeli görünüm çok fazla ise o zaman rahatsız edici olabilir. İşte bu cilt lekeleri ya da melazmadan tamamen kurtulmak birçok kişinin hayalidir. Ama leke tedavisi zahmetli ve zordur.

Leke ya da pigmentasyon bozukluklarının tedavisinde elde edilen başarı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama lekelerde % 40-90 oranında bir açılma ya da küçülme olur. Leke tedavisi için başvuran hastalar her zaman lekelerinin tamamen geçmeyeceğini önceden bilmelidirler. En etkili tedavi bile cilt lekelerinde tatminkar bir azalma sağlasa da tamamen geçirmeyebilir. Bu yüzden cilt lekesi görünümünde % 60-70 azalma elde edilmesi tedavide altın standarttır. Bazı cilt lekeleri tamamen geçebilir, hatta tedaviye çok erken cevap verebilir, bazı lekeler ise inatçı ve dirençli bir yapıdadır.

Leke tedavisi için başvuran hastalara her zaman lekelerinin tamamen geçmeyeceğini önceden bilmelidirler.  En etkili tedavi bile cilt lekelerinde tatminkar bir azalma sağlasa da tamamen geçirmeyebilir. Bu yüzden cilt lekesi görünümünde % 60-70 azalma elde edilmesi tedavide altın standarttır. Bazı cilt lekeleri tamamen geçebilir, hatta tedaviye çok erken cevap verebilir, bazı lekeler ise inatçı ve dirençli bir yapıdadır.

Leke tedavi edilmez, yönetilir. Bu söz gerçek anlamda doğrudur. Leke tedavisinde bağırsak florasının da önemi unutulmamalıdır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara