Romatizma kelimesi, Yunanca “rheuma” kökünden gelir. Bu kelime “akma”yı dolayısı ile “hareket”i ifade eder. Romatizma oldukça genel bir terimdir ve kemik, kas ve eklemlerin etrafındaki ağrı veya acıyı ifade etmek için kullanılır. Romatizma deyince tek bir hastalık anlaşılmaz. 100 ‘den fazla hastalığı içerir. Bazıları sık bazıları ise oldukça nadir görülür.

Romatizma hemen hemen her yaşta görülen ve savunma mekanizmasında çeşitli bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır. Toplumda çoğunlukla romatizmaya sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülse de bu yanlış bir kanıdır. Romatizma kilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olup, eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösterir, tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Romatizma belirtileri arasında kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi ile ilgili belirtiler (nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.) görülür. Aynı zamanda; sindirim sistemi şikayetleri, böbrek fonksiyonlarında azalma, nörolojik belirtiler (Felç, bilinç değişiklikleri vb.) kalp ve dolaşım sisteminde yaşanan olumsuzluklar (Damarlarda pıhtı oluşumu, nabız kaybı vb.) da romatizmal hastalıkların belirtilerindendir.

Sık görülen romatizmal hastalıklar şunlardır;

 • Artroz (Kireçlenme)
 • Yumuşak doku romatizmaları (Fibromyalji, bel, boyun ağrıları)
 • Romatoid artrit
 • Spondiloartropatiler ve ankilozan spondilit
 • Vaskülitler ve Behçet hastalığı
 • Gut Hastalığı
 • Ailevi Akdeniz ateşi
 • Akut eklem romatizması
 • Reaktif artritler
 • Kristal artritleri
 • İnfeksiyöz artritler
 • Bağ dokusu hastalıkları; SLE, polimiyozit- dermatomiyozit, skleroderma, mixt bağ dokusu hastalığı
 • Juvenil artrit
 • Bursitis, tendinitis

Mikrobiyota-bağırsak florası insan sağlığında hayati öneme sahiptir. Mikrobiyota, yıllarca  gözardı edilmiş yeni bir organımız  gibi düşünülebilir. Başta intestinal mikrobiyota olmak üzere insanda mikrobiyota, hastalık ve sağlık durumlarını, bağışıklık hücrelerinin olgunlaşmasını ve bağışıklık sistem fonksiyonlarının normal gelişimini etkiler.  Mikrobiyota ile ilgili bilimsel veriler romatolojide yeni bir sayfa açmıştır. Son yıllarda başta bağırsak, ürogenital, solunum yollarının mikrobiyota yapısının inflamatuvar romatizmal hastalıklarla ilişkisi daha çok anlaşılır olmuştur. Bağırsaklar, işlerini yapabilmek için diğer organlara da uzanan geniş bir bağışıklık sistemi geliştirmiştir. Bağırsaklarda yaşayan bağışıklık hücreleri, eklemler de dahil olmak üzere tüm vücutta, iltihaplı hücreler meydana getirme yeteneğine sahiptir.

Bağırsak florasının bozukluğunun neden olduğu hastalıkların başlıcaları şunlardır: obezite, kabızlık, kronik ishal, irritable bağırsak sendromu (spastik kolon), aşırı gazlanma, gastrit, gluten ve diğer gıda intoleransları, baş ağrısı, hipertansiyon, kronik yorgunluk, fibromiyalji, sık tekrarlayan sebepsiz enfeksiyonlar, osteoporoz, otoimmun hastalıklar (haşimatotiroiditi, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, diyabet, Basedow Graves hastalığı, multiple skleroz, romatoidartrit, otoimmun gastrit vb) alerjik hastalıklar (ürtiker-dermatit, alerjik astım, alerjik rhinit), sedef hastalığı (psöriazis), öğrenme bozuklukları, kişilik bozuklukları, otizm, dikkat eksikliği, depresyon gibi. Çok yaygın olarak görülen ancak bağırsaklarla ilişkili olduğu çoğunlukla bilinmeyen veya gözden kaçırılan bu sağlık problemlerinin çözümünde kişinin bağırsak florasının düzeltilmesi  çok önemlidir.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde bağırsak flora düzenlemesi, ozon terapi, akupunktur ile etkili sonuçlar alınmaktadır. Bağırsak florasının düzelmesi için çok sıkı bir diyet programı uygulanmaktadır. Tedavi sonrası hastalar kullandığı ilaçları tamamen bırakabilmekte veya çok az ilaçla hastalıklarını yönetebilmektedirler. 

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara