Saç Ekimi, hastane ortamında, saç ekimi doktorları ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından, yaklaşık 8-10 saat süren operasyonlarla, ense bölgesi olarak belirlenen kişinin donör alanından alınan saç köklerinin önceden belirlenen kelleşmiş alana nakledilmesi ile yapılır. Saç ekimi merkezinde operasyona hazırlık 5 temel aşamadan oluşur.

1.Kan Testi
Kanınız, şeker seviyesi, Hepatit B, C ve HIV virüsleri, kan pıhtılaşma hızı ve diğer bazı enfeksiyon ve virüsler ile ilgili geniş bir tetkikten geçirilir. Saç ekimine engel bir durum olup olmadığına dair kan değerleriniz dikkatlice kontrol edilir. Saç ekimi operasyonu için risk oluşturabilecek bir durum yoksa operasyona hazırlık süreci devam eder.

2. Hasta Onay Kağıdının İmzalanması
Operasyon ile ilgili doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Operasyon öncesinde kafanıza takılan tüm soruları doktorunuza sorunuz. Bu formda yer alan bilgileri tamamen doğru bir şekilde doldurmanız gerektiğini unutmayın. Operasyon günü veya öncesinde içtiğiniz vitamin aspirin ya da her ne olursa olsun kullandığınız ilaçları doktorunuza belirtiniz.

3. Saç Ekimi Planlanması
Doktor, saç ekimi planlaması için, hastanın donör bölgesinin yoğunluğunu, kelleşme seviyesini, saç kökü yapısını inceler. Ayrıca ön saç çizgisinin en iyi şekilde belirlenebilmesi için hastanın yüz yapısı da incelenerek en doğal alın çizgisi mesafesi ve şekli hesaplanır.  Alın bölgesine yapılacak saç ekme işlemi için hasta ile birlikte ön alın çizgisi belirlenir. Ön saç çizgisi belirlenirken, donör bölgenizin verdiği imkanlar ile sizin beklentilerinizin uyuştuğuna emin olunuz. Doğal bir görüntü için doktorunuzun tavsiyelerine güveniniz.

4. Saçın Tıraş Edilmesi
Saç tıraşı yapılmadan saç ekimi yapılması, operasyon sürecini uzatmakta ve operasyonu bir miktar zorlaştırmaktadır. Saç ekimi operasyonu için gerekli olan ideal saç boyu 1 numara tıraş edilmiş saç kökleridir. 1 numara kesilmiş saç boyu, özellikle mikromotor ile yapılacak greft toplama işlemi için en ideal uzunluktur. Bu toplama işlemini oldukça kolaylaştırır ve saç köklerinin toplanması esnasında çevredeki saç köklerine zarar gelmesini önler.

5. Hastanın Operasyon Odasına Alınması
Saç ekimi operasyonları 48-10 saat arasında süren uzun soluklu operasyonlardır, operasyon odasında sedyeye yatırılan hasta bu süreyi lokal anestezi altında ve uyanık geçirecektir. Ancak bu süreçte, lokal anestezi sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeyecek olan hasta, uyuyabilir, müzik dinleyebilir, doktorun onayı ile televizyon izleyebilir. Saç ekimi operasyonu süresinde acıkacak olan hasta, operasyona ara verildiğinde kendisini rahatsız etmeyecek hafif bir yemek yiyebilir.

Saç ekimi operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi bölgesel bir hissizlik yarattığı için, operasyon süresi boyunca hasta uyanık ve tamamen kendindedir.

6.Greftlerin Toplanması
Saç ekiminin ilk ve en temel aşaması olan greftlerin toplanması esnasında, ense bölgesindeki saç kökleri manuel punç ya da mikromotor yöntemiyle tek tek gevşetilir.

7.Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması
Toplanan greftlerin ekime hazırlanması iki temel aşamadan meydana gelir. Bunlar; greftlerin ayıklanması ve saç köklerinin muhafaza edilmesidir.

8.Kanalların Açılması
Kanal açma işlemi, saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli aşamadır. Kanal açma işlemine geçmeden önce, ağrı ya da acı hissedilmemesi için, ekim yapılacak olan bölgeye de lokal anestezi işlemi uygulanır.

9.Saç Köklerinin Yerleştirilmesi
İlk aşamada saç kökleri toplanmış, ikinci aşamada ayıklanmış ve üçüncü aşamada ise kanallar açılmıştır. Dördüncü ve son aşamada soğuk bir ortamda bekletilen saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Saç köklerinin yerleştirilmesi işlemi sonrasında operasyon tamamlanır. Bu işlemin süresi ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-4 saat sürebilmektedir. Saç kökleri yerleştirildikten sonra ekim yapılan alan açık bırakılır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastanın, saç ekimi merkezinde yatılı kalmasına gerek duyulmaz. Operasyon sonrasında hasta evinde istirahat edebilir.  Uzun süre operasyonda kaldığı için, eve döneceği zaman hastanın yanında bir kişinin olması tercih edilmelidir. Saç ekimi sonrası hastaya düşen görevleri doğru şekilde yerine getirmek, saçlarınızın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara