Akupunktur bel fıtığı tedavisinde yüksek  oranda başarı sağlamaktadır. Akupunktur ağrıyı giderir, adaleyi gevşetir ve ödemi çözer. Fıtıkların %80’i ameliyatsız da tedavi edilebilir.  Ameliyatsız iyileşme fizik tedavi ile ilaç kullanımı yanında en etkili tedavi yöntemi akupunktur’dur.

  • Bel ve Boyun Fıtıkları Nasıl Meydana Gelir?

Boynumuzda 7, belimizde ise 5 adet omurga kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Yeterince hareket etmeyen masa başı çalışan insanlar potansiyel bel fıtığı hastalarıdır. Fazla kilo problemi olanlar, obezite hastaları vücutlarına ekstra yük bindirdiğinden omur arasındaki disk hızlı genişleyerek fıtık oluşturur. Özellikle hiçbir fiziksel aktivite yapmayan kişilerin kasları yeterince güçlü olmadığından bütün yük omurgaya aktarılır. Omurgaya fazladan yük bindiğinde bel fıtığına yakalanma riski artmaktadır. Sürekli oturan veya ayakta duranlar bel fıtığına yakalanmaktadır. Yaşlılık nedeniyle disklerdeki sıvının azalması, alkol kullanımı, ağır kaldırma, ani ters hareketler bel fıtığına neden olmaktadır.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Aynı anda seyreden bel ve bacak ağrısı, bacakta uyuşma, hissizlik, karıncalanma, refleks kayıpları, otururken ayağa kalkamama, idrarını tutamama, güçsüzlük belirtileri varsa acil doktora başvurmalısınız. Sıklıkla belden başlayıp arkadan  bacağa ve ayağa doğru uzanan ağrı  ve uyuşma karıncalanma ile seyreder.

  • Akupunktur vücuda nasil etki ediyor?

Akupunktur vücutta bulunan ve doğal ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu harekete geçirir. Böylelikle hastanın ağrıları son bulur. Akupuntur’un güçlü gevşetici etkisiyle kas spazm şikayetleri azalmakta, vücuttaki ödem çözülmektedir. Akupunkturla uyarılan böbrek üstü bezleri kortizon salgılayarak fıtık bölgesindeki dokulardaki ödemin çözülmesine etki ederek damar ve sinirlere yapılan baskının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Akupunktur tedavisinin tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde hasta psikolojik olarak rahatlamaktadır.

Akupunkturun en çekici tarafı hiç bir yan etkinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı bir tedavi seçeneğidir.

Tedavi sırasında kullanılan iğneler disposable ( tek kullanımlık) olmalıdır. İğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda saplandıklarında acı hissedilmezken iğne bölgesinde çok hafif ağrı veya sıcaklık hissi yaşayabilirsiniz.

  • Bel ağrısında akupunktur nasıl uygulanır?

Vücut ve kulak akupunkturu veya sadece kulak akupunkturu ile vücuttaki depo kortizon çıkışı sayesinde fıtık bölgesindeki ödemi çözer. Baskıyı rahatlattığı için de ağrıyı büyük ölçüde azaltır.

İlk seansta önce ağrı giderici etki kendini gösterir, hastanın ağrısı azalır. Sonraki seanslarda da artık tedavi edici etki kendini gösterir ve fıtık anatomik olarak gerilemeye başlar. Bu safhada biokimyasal-biofiziksel süreç işletilir. Omurga çevresi (paravertebral) kaslar kuvvetlenir, duruş (postür) düzelir. Bölgesel olarak kan dolaşımı artar ve tamir mekanizması işlemeye başlar. Diski oluşturan yapılardaki dejenerasyon (bozulma) durur ve bu yapısal elemanlar yenilenmeye başlar. Vücudun “Bağışıklık Sistemi” güçlenir.

Şunu özellikle belirtmek gerekir ki; akupunktur tedavisi sürecinde hasta normal yaşamına devam edebilir. Ayrıca akupunktur tedavisi, ilaç tedavisindeki yan etkileri ve cerrahi tedavilerdeki riskleri içermez.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara