Alfa lipoik asit (ALA) hücrede enerji metabolizmasında görev alan bir yağ asididir. Alfa-lipoik asit, tüm insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir. Hücrenin enerji merkezi olarak da bilinen mitokondrinin içinde üretilir – bu da enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Alfa lipoik asit, yaşlanmayı ve iltihaplanmayı önleyen bir birincil antioksidan olarak doğrudan cilt bakımı ile ilgili bir bileşendir. Birçok cilt ürününde yer alan bu güçlü metabolik doğal madde, cilt hücrelerinde enerji üretimi de dahil olmak üzere cilt bakımı için birçok faydaya sahiptir. Alfa lipoik asit aynı zamanda cildin peeling kapasitesini artırarak ya da cildin yüzeyinden ölü deri hücrelerini çıkartarak cildi pürüzsüzleştirme yeteneğine de sahiptir. Buna ek olarak, bu güçlü küçük antioksidan yağ bezlerinin üretimini düzenler, çünkü aşırı üretim gözenekleri tıkayabilir. Ayrıca ciltteki çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olur.

Alfa-lipoik asit son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Vücutta güçlü antioksidan görevi gören organik bir bileşiktir. Vücudunuz doğal olarak alfa-lipoik asit üretir ancak aynı zamanda çeşitli gıdalarda da bulunur ve bir besin takviyesi olarak alınabilir.

Dahası, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Alfa-lipoik asit hem suda hemde yağda çözünebilir, bu da vücudun her hücresinde veya dokusunda çalışmasını sağlar. Bu arada, diğer birçok antioksidan sadece su veya yağda çözünürdür. Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, kan şekeri seviyelerini düşürme, iltihaplanmayı azaltma, cilt yaşlanmasını yavaşlatma ve sinir fonksiyonunu geliştirme gibi yararlarla ilişkilendirilmiştir.

İnsanlar sadece küçük miktarlarda alfa-lipoik asit üretirler. Bu yüzden çoğu, alımlarını optimize etmek için belirli yiyeceklere veya besin takviyelerine yönelirler. Kırmızı et ve organ etleri gibi hayvansal ürünler büyük miktarda alfa-lipoik asit içerir, ancak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel yiyecekler de içerir. Bununla birlikte, takviyelerin gıda kaynaklarından 1000 kat fazla alfa-lipoik asit içerdiği söylenebilir.

Alfa-lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğü için diyabet için potansiyel bir yardım olarak popüler hale gelmiştir. Metabolik sendromu olan erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini ve düşük açlık kan şekeri ve HbA1c seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Bilim insanları, alfa-lipoik asidin kas hücrelerinde biriken yağları kaldırabilen ve böylece insülini daha az etkili hale getiren süreçleri teşvik ederek kan şekerini düşürdüğünü düşünmektedir.

Araştırmalar alfa-lipoik asitin cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaştığını göstermiştir. Bir insan çalışmasında, bilim insanları, cilde alfa-lipoik asit içeren bir krem ​​uygulamanın, ince çizgiler, kırışıklıklar ve deri pürüzlülüğünü yan etki olmaksızın azalttığını bulmuşlardır. Cilde alfa-lipoik asit uygulandığında, cildin iç katmanlarına girer ve güneşin zararlı UV radyasyonuna karşı antioksidan koruma sağlar. Ayrıca, alfa-lipoik asit, C vitamini ve glutatyon gibi diğer antioksidanların seviyesini artırır, bu da cildin hasar görmesine karşı korunmasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Alfa-lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize olan bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir. Hem insan hem de laboratuvar çalışmaları, alfa-lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve inflamasyonu baskılayarak, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermiştir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara