Alfa lipoik asit (ALA) hücrede enerji metabolizmasında görev alan bir yağ asididir. Alfa-lipoik asit, tüm insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir. Hücrenin enerji merkezi olarak da bilinen mitokondrinin içinde üretilir – bu da enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Alfa lipoik asit, yaşlanmayı ve iltihaplanmayı önleyen bir birincil antioksidan olarak doğrudan cilt bakımı ile ilgili bir bileşendir. Birçok cilt ürününde yer alan bu güçlü metabolik doğal madde, cilt hücrelerinde enerji üretimi de dahil olmak üzere cilt bakımı için birçok faydaya sahiptir. Alfa lipoik asit aynı zamanda cildin peeling kapasitesini artırarak ya da cildin yüzeyinden ölü deri hücrelerini çıkartarak cildi pürüzsüzleştirme yeteneğine de sahiptir. Buna ek olarak, bu güçlü küçük antioksidan yağ bezlerinin üretimini düzenler, çünkü aşırı üretim gözenekleri tıkayabilir. Ayrıca ciltteki çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olur.

Alfa-lipoik asit son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Vücutta güçlü antioksidan görevi gören organik bir bileşiktir. Vücudunuz doğal olarak alfa-lipoik asit üretir ancak aynı zamanda çeşitli gıdalarda da bulunur ve bir besin takviyesi olarak alınabilir.

Dahası, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Alfa-lipoik asit hem suda hemde yağda çözünebilir, bu da vücudun her hücresinde veya dokusunda çalışmasını sağlar. Bu arada, diğer birçok antioksidan sadece su veya yağda çözünürdür. Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, kan şekeri seviyelerini düşürme, iltihaplanmayı azaltma, cilt yaşlanmasını yavaşlatma ve sinir fonksiyonunu geliştirme gibi yararlarla ilişkilendirilmiştir.

İnsanlar sadece küçük miktarlarda alfa-lipoik asit üretirler. Bu yüzden çoğu, alımlarını optimize etmek için belirli yiyeceklere veya besin takviyelerine yönelirler. Kırmızı et ve organ etleri gibi hayvansal ürünler büyük miktarda alfa-lipoik asit içerir, ancak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel yiyecekler de içerir. Bununla birlikte, takviyelerin gıda kaynaklarından 1000 kat fazla alfa-lipoik asit içerdiği söylenebilir.

Alfa-lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğü için diyabet için potansiyel bir yardım olarak popüler hale gelmiştir. Metabolik sendromu olan erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini ve düşük açlık kan şekeri ve HbA1c seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Bilim insanları, alfa-lipoik asidin kas hücrelerinde biriken yağları kaldırabilen ve böylece insülini daha az etkili hale getiren süreçleri teşvik ederek kan şekerini düşürdüğünü düşünmektedir.

Araştırmalar alfa-lipoik asitin cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaştığını göstermiştir. Bir insan çalışmasında, bilim insanları, cilde alfa-lipoik asit içeren bir krem ​​uygulamanın, ince çizgiler, kırışıklıklar ve deri pürüzlülüğünü yan etki olmaksızın azalttığını bulmuşlardır. Cilde alfa-lipoik asit uygulandığında, cildin iç katmanlarına girer ve güneşin zararlı UV radyasyonuna karşı antioksidan koruma sağlar. Ayrıca, alfa-lipoik asit, C vitamini ve glutatyon gibi diğer antioksidanların seviyesini artırır, bu da cildin hasar görmesine karşı korunmasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Alfa-lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize olan bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir. Hem insan hem de laboratuvar çalışmaları, alfa-lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve inflamasyonu baskılayarak, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermiştir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara