Genel olarak major depresyon yaygınlığı % 3-5.8 kadardır. Hayat boyu risk erkekler için % 3-12, kadınlar için % 10-26’dır. Görüldüğü gibi kadınlarda iki kat daha fazladır. Yineleyici depresyonlar kadınlarda daha sıktır. Akut atak geçirenlerin % 15 kadarında depresyon süregenleşme eğilimi gösterir.

Duygular boşluk hissi, üzüntü, çaresizlik ve moral bozukluğundan oluşur. Kimi daha çabuk sinirlenir. Çaresizlik, umursamazlık ve daha önce çok aktif olduğu konulara ilgiyi yitirmek olağandır. Tedirginlik, huzursuzluk ve endişe de belirtiler arasında yer alır.

Davranışlara örnek olarak insiyatifsizlik, sabırsızlık, sosyal olarak kendini geri çekme ve pasiflik gösterilebilir. En kolay işler bile gözde büyür, yapılması mümkün olmayan bir hale dönüşür. Kişi sabah yataktan kalkmaya zorlanır. Dışarıdan bakıldığında asık suratlı ve donuk bir insan görüntüsü verir.

Düşünceler – Kişi kendine, dünyaya ve geleceğe olumsuz bir gözle bakar. İnsanın kafası ya olmuş ya da olmasından endişe ettiği olaylarla meşgul olur. Kişinin kendini suçlaması ve değersiz görmeye başlaması, belli başlı belirtilerdendir. Dikkat toplama zorluğu çekmeye başlar. Kimileri hayatına son vermeyi düşünür.

Akupunktur ile Depresyon Tedavisi

Depresyona sebep olduğu bilinen basit organik etkenleri ortadan kaldırmak önemlidir. Bu etkenler arasında besin eksikliği ya da fazlalığı, ilaçlar, hipoglisemi, hormonal düzensizlik, alerji, çevresel etkenler ve mikrobik etkenler bulunmaktadır.

Düşük düzeylerdeki serotonin depresyona katkıda bulunur, serotonin önemli bir nörotransmitterdir. (Nörotransmitter; bir sinir hücresinden diğerine bilgi iletmekle sorumlu bir kimyasal taşıyıcıdır.) Serotonin, ruhsal durumu iyileştirici ve sakinleştirici özelliğiyle beynin kendi ilacı olarak nitelendirilmektedir. Akupunktur yöntemi ile vücuttaki ve kulaktaki özel akupunktur noktalarından direkt olarak vücudun serotonin seviyesinin yükseltilmesi mümkündür.

Modern psikiyatride yaygın olarak ilaçlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullanılan ilaçların yan etkileri bulunmaktadır bunlar; bulantı, baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, anksiyete, sersemlik, ishal, ürperme, ağız kuruluğu, terleme, baş dönmesi, kabızlık, görme işlevinde değişiklik gibi çok çeşitlidir.

Antidepresan İlaçlara Alternatif Sunmak Mümkündür

Depresyon, akupunktur tedavisinin en yaygın kullanıldığı psikiyatrik hastalıklardan biridir. Depresyonlu kişinin beyninde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, noradrenalin, dopamin gibi kimyasal iletici hormonların miktarı çok düşüktür.

Yapılan bilimsel çalışmalarda akupunktur tedavisiyle, bu hormonların salınımının arttığı gösterilmiştir. Hafif ve orta şiddetteki depresyonda tek başına akupunktur antidepresanlar kadar etkilidir. Ağır ve psikotik özellikli depresyonda EKT ile birlikte kullanımında depresyonun daha hızlı iyileştiği görülmüştür.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara