Yaşadığımız mikro sistemde vücudumuz bir kabuk aslında ve yaşadığımız her şey bağırsak florasından kaynaklanıyor. Orası çok iyi organize olmuş mikro dünyadır. Bakteri, mikrop, mantarlar var florada.Hem de trilyonlarca! Ve bilim bunu yeni araştırmaya başladı. Mikroplar birbirini yiyor, birbirini kontrol ediyor. Sağlıklı insanda yararlı bakteriler floraya  hakim olurlar ve zararlı trilyonlarca mikrobu kontrol ederler.

Antibiyotikler hayat kurtarır ama çok ciddi hastalıklarda kullanmak gerekir. Bu hastalık, hep antibiyotiklerin keşfinden sonra gelişti. Mesela otizm 25 yıl önce on binde bir çocukta vardı. Bugün 40 çocuktan birine otizm teşhisi konuyor. Bilim adamları 2020’de iki çocuktan birinin otizmli olacağını öngörüyor. Bizim genlerimiz kaderimiz değildir. Yediğimiz yiyecekler ve çevredeki toksik yük hangi hücrelerin baskın kalacağını ve hangi kanser hücrelerinin uyanacağını belirliyor. Kanser, MS gibi rahatsızlıklar böyle oluşuyor.

Tıpkı bipolar bozukluk ve şizofreni gibi otizmin de kesin bir tedavisinin olmadığını biliyoruz. Tüm beyin hastalıkları birbirinden farklıdır ancak hepsinin altında aynı sebep vardır: Enflamasyon. Enflamasyonsa bazı vakalarda sadece yanlış beslenme tercihlerine bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu konu hala tartışmalara konu olsa da otizm hastalarının beslenme düzeninden glütenin, şekerin ve bazı vakalarda süt ürünlerinin çıkarılması kimi vakalarda olumlu sonuç vermektedir. Şiddetli otizm hastası olan ve tükettiği besinlerin emilimini engelleyen çölyak hastalığı teşhisi konulan 5 yaşındaki bir çocuğun glütensiz diyete başlamasıyla otizm belirtilerinin gerilemesi buna etkileyici bir örnek teşkil eder. Bu durumsa doktorları nörogelişimsel bozukluklar yaşayan tüm çocukları beslenme yetersizliği ve çölyak gibi emilim bozuklukları açısından değerlendirmeye itmiştir. Bazı vakalarda beslenme yetersizliği sinir sistemini etkileyerek kendini otizm olarak gösteren gelişim geriliklerine neden olabilmektedir.

Bağırsak florasının bozukluğunun neden olduğu hastalıkların başlıcaları  şunlardır: obezite, kabızlık, kronik ishal, irritable bağırsak sendromu (spastik kolon), aşırı gazlanma, gastrit, gluten ve diğer gıda intoleransları, baş ağrısı, hipertansiyon, kronik yorgunluk, fibromiyalji, sık tekrarlayan sebepsiz enfeksiyonlar, osteoporoz, otoimmun hastalıklar (haşimatotiroiditi, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, diyabet, BasedowGraves hastalığı, multiple skleroz, romatoidartrit, otoimmun gastrit vb) alerjik hastalıklar (ürtiker-dermatit, alerjik astım, alerjik rhinit), sedef hastalığı (psöriazis), öğrenme bozuklukları, kişilik bozuklukları, otizm, dikkat eksikliği, depresyon gibi. Çok yaygın olarak görülen ancak bağırsaklarla ilişkili olduğu çoğunlukla bilinmeyen veya gözden kaçırılan bu sağlık problemlerinin çözümünde kişinin bağırsak florasının düzeltilmesi çok önemlidir.

Sağlıklı beslenerek, florayı koruyarak ve restore ederek, otizm dahil bir çok hastalıktan korunmak ve kurtulmak mümkündür.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Leave a comment

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp BİLGİ AL