Yanlış, eksik veya abartılı bilgilenmelere “mit” adı verilmektedir. İngilizcede ‘Myth’: Hurafe, yanlış inanış, batıl, yanlış inanç anlamındadır.

Cinsel mitler, kulaktan kulağa dolaşan cinsellikle ilgili tüm yanlış, hurafe  ve abartılı bilgilere verilen isimdir. Pek çok cinsellikle ilgili olay “kulaktan kulağa, ağızdan ağıza” dolaşırken birçok değişime uğramakta ve gerçeği yansıtmayan ifadelere dönüşmektedir. Vajinismusta bu hurafe bilgilerin genç kızlara öğretilmesi patolojinin en temel yapı taşlarından bir tanesini oluşturmaktadır.

Vajinusmusa İlişkin En Sık Hurafeler

İlk gecenin çok ağrılı, acılı olacağı düşüncesi: “İlk gecede çok ağrısı olanlar var, ilişkiden sonra 3 gün oturamayan, yürüyemeyenler var” gibi düşünceler en sık duyulan cinsel mitler arasındadır. Kendisini ilk cinsel deneyimde rahat bırakan, ön sevişmede zevke ve gevşemeye odaklananlarda ağrı, acı diye bir şey olmaz.  Vajina ve dış genital alan (vulva) haz, zevk sinirleri ile doludur.

İlk gecenin çok kanamalı olduğu düşüncesi :  Yine dilden dile dolaşan hurafelerden bir tanesi de ilk gecede vajinanın veya kızlık zarının yırtılarak her tarafın kan olacağı ve hastaneye kaldırılacağına ilişkin hurafe yanlış düşüncelerden bir tanesidir. Gerçekte böyle bir şey olması mümkün değildir. Vajina esnek bir organdır. Bir çocuğun bebeğin doğumu vajina kanalından olabilmektedir. Kızlık zarı ise normal koşullarda kanayan bir yapı değildir. Kadın çorabı gibi açılır. Çok zorlama olmazsa kızlık zarı hiç kanamaz.

Vajinam normalden küçük ve dar  düşüncesi : ‘İğne deliği kadar küçük olan bir yerden kocaman limon büyüklüğünde penisin içeri nasıl gireceği düşüncesi’ Vajina esnek bir yapıdır. Nasıl balon içinde hava yokken inceciktir ama içine hava üflendiğinde büyür kocaman olur aynı şekilde vajinanın  da esnek bir yapısı vardır.  Esnek bir yapısı olmasa normal doğumda bir bebeğin başı oradan nasıl geçebilir? Bu bölgedeki düz kaslarınız ve elastiki bağ dokunuz sayesinde vajinanız adeta bir “akordeon” gibi genişleme özelliğine sahiptir. Nitekim ortalama 8-10 cm uzunluğunda ve S harfi şeklinde olan vajina ilişkide düzleşerek 16-18 cm uzunluğuna kadar ulaşmaktadır. Yine vajina doğum sırasında bebeğin yaklaşık 10 cm çapındaki başı ile 48-52 cm uzunluğundaki bedeninin çıktığı kanaldır.

İlişki sırasında kilitlenme olacağı ve levye ile acilde ayrılabileceği düşüncesi: Bu hurafe de basın yoluyla aktarılan ve herkesin belleğine yerleşmiş bir yanlış bilgidir. Böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Tarihte bir tane dahi insanlar arasında böyle bir vaka bildirilmemiştir. Bu hurafe azı basın mensuplarının yaptığı zorlama uydurma haberlerden köken almıştır. Vajinayı saran kasların kasılması ve penisin içeriden çıkamaması söz konuş dahi değildir. Oradaki kasların bunu sağlamaya gücü hiçbir şekilde yetmez ve olması mümkün değildir.

Kızlık zarı ameliyatla alınırsa vajinismus geçer düşüncesi : Bu da sık bilinen ve medet umulan yanlış bir bilgidir. Çünkü vajinismus un kızlık zarı ile ilgisi yoktur ve yalnızca vajina kasları ve pelvis kasları ile ilşkilidir. Vajinismus ta kızlık zarı değil bu kaslar kasılır ve penisin içeri girmesine izin verilmez. Kızlık zarının ameliyatla alınması vajinismus ta tedavi seçeneği değildir, çözüm yaratmaz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara