Aşırı el (avuç içi) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı el terlemesi hastalığı (palmar hiperhidroz) denilir. El terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyetimizi engeller. Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. El terlemesi genellikle çocukluk döneminde başlar. Genel olarak erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır. Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

El terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler her gün (akşamları) ellere uygulanarak terleme azaltılabilir. Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Terleme tedavisinde son yıllarda Toksin kullanılmaya başlanmıştır. Adale fonksiyonlarını geçici olarak durdurarak etkili olan bu ilacın ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedildikten sonra bu ilaç terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Toksinin terleme tedavisindeki rolü günümüzde giderek artmaya başlamıştır. Son yıllarda tüm dünyada tedavi edici etkisinin yanı sıra estetik amaçlı olarak da çok fazla kullanılan Toksin maddesi, günümüzde aşırı terleme için geliştirilen alternatif yöntemlerden biridir. Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen Toksin tedavisiyle 4-6 ay süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarılar azaltılmaktadır. Toksin, bilinen klasik etkileme yolu olan sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi önlemektedir.

Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığı olan insanlar genellikle stresli ve heyecanlı olan ve hemen tepki veren kişilerdir. Özellikle sosyal faaliyetlerde ve toplantı gibi kalabalık ortamlarda aşırı derecede heyecanlandıklarında terlerler. Aşırı terleyen bölgelerine toksin yaptıran hastalar, terlemeleri durduğu için artık böyle sıkıntılar yaşamazlar. Toksin bazı hastalarda 6 aya kadar etkili olabilmektedir. Özellikle yazın aşırı terleyen kişiler yaz başı toksin yaptırdıklarında yaz boyunca havalar serinleyene kadar rahat ederler.

Toksin birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve terlemenin tedavisinde kullanılması bu hastalıklardan sadece birisidir. Etkisi kalıcı olmadığından istendiğinde tekrar yapılmalıdır. Yapılması aşırı terleyen bölgelere cilt içine ve hemen altına ince iğneler ile enjeksiyon şeklindedir. Avuç içi ve ayak tabanı gibi aşırı hassas bölgelerde ağrı fazla olacağından toksin enjeksiyonu öncesi bu bölgelere lokal anestezik madde enjeksiyonu yapılır veya topikal olarak anestezik maddeler sürülür veya blok anestezisi ile el ve ayak komple uyuşturulur. . Uyuşma sağlandıktan sonra toksin enjeksiyonları aşırı terleme olan bölgelere yapılır. Tecrübeli ellerde damar içi enjeksiyonu hemen hemen mümkün olmadığı için sistemik etki görülmez. Eğer biraz derine veya aynı yere fazla enjeksiyon yapılır ve el ya da ayakta adale içine enjeksiyon yapılırsa bu adalede geçici fonksiyon kaybı olur. İlacın etkili olduğu dönemde ilgili adalelerde fonksiyon kaybı veya güçsüzlük olur. Neyse ki bu durum geçicidir ve 4–6 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara