Vücudumuzun %60’ı sudan oluşuyor. Beynimiz ve akciğerlerimizdeki su oranı ise %90. Gün içerisinde yaşadığımız %2’lik bir kayıp bile vücudumuzun alkali dengesinde oynamalara neden oluyor. Bu sebepten özellikle yaz aylarında vücudumuzun  su dengesini sağlamak amacıyla su içmek çok önemlidir. Araştırmalara göre, vücudumuzda meydana gelen %1,36’lık bir su kaybı, baş ağrısı, dikkatsizlik ve anksiyeteye sebep oluyor. Gün içerisinde eğer kendini halsiz hissediyorsan yapılması gereken birkaç bardak su içmek!

Böbreklerimizin düzgün çalışması için günlük su alımının en az 2 litre olması gerekiyor. Sistemimizin düzgün çalışması için gerekli olan günlük minimum su miktarı mutlaka alınmalıdır.

Susama hissi, koyu renk idrar; su tüketiminizin yetersiz olduğunun ve vücudunuzun dehidrate olmaya başladığının yani fonksiyonlarını düzgün yerine getirmesi için gerekli olan su miktarının bulunmadığının göstergesidir. Dolayısıyla susama hissi oluşmadan su içilmiş olmalıdır. Özellikle yaşlandıkça vücudun dehidratasyonu algılama kapasitesi azalır ve beyne daha az uyarı gönderir böylece susama isteği de çok geç oluşur. Yaşlı kişilerin su tüketimlerine bu sebeple özen göstermesi gerekir.

Su, kabızlığa en iyi çaredir. Su eksikliği sırasında vücut, iç dokularından su çekerek dışkının sertleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açar. Yeterli su tüketildiği takdirde bağırsakların çalışması normal seyrinde olur ve kabızlık önlenir. Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları da görülebilir. Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur.

Her şeyin olduğu gibi su içmenin de fazlası zararlı olabilir. Aşırı su içilmesi durumunda vücutta yoğun bir elektrolit kaybı meydana gelir. Bu ise hücre içi ve dışı sıvıların dengesini bozarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Aşırı terleme durumlarında ise su içmek bir noktadan sonra kaybedilen mineralleri özellikle de sodyumu tamamlamaya yetmez. Fazla sodyum kaybetmek hayatı tehdit eden bir durum olan hiponatremiye sebep olur. Ayrıca yemek sırasında fazla su içmek mide asidini seyrelterek sindirim sorunlarına yol açabilir.

Yeterli su içmek ve vücudu susuz bırakmamak cilt sağlığımız için de çok önemlidir. Su içmek cildi gençleştirir ve güzelleştirir. Su cilt sağlığı için hayati öneme sahiptir. Su içmeden cilt sağlığı korunamaz.

Dünya yıldızlarının %85’i güzel görüntülerini suya borçlu olduklarını söylüyorlar. Su içmek, hayatımızın en önemli eylemi olduğu kadar, güzelliğimizi de ayakta tutan, gençliğimizi uzatan ve sağlık açısından birçok konuda bizi destekleyen bir eylem. Vücudun her noktasına büyük ve her zaman olumlu etkileri bulunan suyun, görüntünüze etkileri aşağıdaki gibi;

1- Böbrek performansıyla gelen güzellik

Yeterli su içmek böbreklerin çalışmasına büyük oranda yarar sağlıyor. Böylece organlar ve sindirim sisteminiz daha hızlı ve temiz çalışıyor. İçinizin bu şekilde temizlenmesi, dışarıya da yansıyor ve görüntünüz renk kazanıyor. Hem vücudunuz hem de cildiniz toksinlerden kurtuluyor.

2- Kırışıklığı geciktiriyor

Kuru ve susuz ciltler, çizgileri göstermek için kusursuz bir ortam oluştururlar. Bilim adamlarına göre derimiz de bir organ ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan tek şey su. Yani, gerektiği kadar su içen bir insanın kırışıklıklarla karşılaşması için önünde uzun bir yol var.

3- Şişlikleri önler

Vücutta beliren şişlikler konusunda çoğu insan yanılıyor. Şişliklerin fazla su içmekten kaynaklandığını düşünüyorlar. Ama şişkinliğin sebebinin vücudun yeterli suyu kendine saklama isteği olduğunu bilmiyorlar. Az su içiyorsanız, vücut içtiğiniz suyu depolamak ister ve bu da vücutta şişkinliklere sebep olur. Su ile zayıflığın geldiği bilgisine güvenin. Özellikle yağ yakmadaki başarısı, diğer hiçbir şeyde alamayacağınız bir düzeyde etki yaratıyor.

4- Gözenekleri açar

Bu sefer konumuz su içmek değil, suyu yüzümüze doğru şekilde uygulamak. Özellikle sıcak suyun buharı ve ılık su ile yüz yıkamak gözeneklerin açılmasını sağlıyor. Böylece çok daha sağlıklı bir cilt görüntüsüne kavuşuyorsunuz. Cilt sağlığını en çok etkileyen gözeneklerden kurtulurken, uğradığınız değişime siz de başlarda inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Ama hepsi gerçek!

5- Hassas ciltlerin kalkanı

Özellikle güneşe karşı hassas olan veya alerjik olan ciltlerde bir şeyler ters gittiği an hemen kızarmalar veya izler ortaya çıkar. Doğru şekilde su tüketirseniz bu kırmızılıklardan kurtulma şansınız büyük ölçüde yükseliyor. Alerjik olan bünyenizi ve cildinizi su ile destekleyerek cildinizi koruma altına alabilirsiniz.

6- Gür ve sağlıklı saçlar

Saç diplerine doğru şekilde uygulanan su, saçınızın hem kirlerden kurtulmasına hem de derisinin ihtiyaç duyduğu neme kavuşmasına yarar. Vücutta yeterli su bulunduğu ve saçınızı doğru yıkadığınız sürece, saçlarınız her zaman reklamlardaki gibi ahenkle dans edecektir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara