Her geçen gün önemi çok daha iyi anlaşılmaya başlanan güneş koruyucuları, hayatımızın olmazsa olmazları arasına girdi. Cilt yaşlanmasının yüzde 90’ının güneşten gelen zararlı ışınlardan kaynaklandığının farkına varılmasıyla beraber güneş koruyucuları, sadece plaj çantalarımızın değil günlük cilt bakım rutinimizin demirbaşları haline geldi.

Güneş koruyucuları da içerikleri, renkli-renksiz olmaları ve hassas ciltlere uygun olup olmamalarıyla her geçen gün kendi içerisinde daha da çeşitleniyor. Ama akıllardaki asıl soru hangi güneş korumasının size daha uygun olduğu. Güneş koruyucunuzun size uygunluğunu da renk ve doku tercihiniz, cildinizin hassasiyet derecesi, içerik tercihiniz, yaşam tarzınız gibi etkenler belirliyor.

Renkli mi renksiz mi?

Renkli güneş koruyucuların fiziksel görüntüsü sebebiyle daha çok koruma sağladığı yanılgısı, birçok kişiyi renkli güneş koruyucuları tercih etmeye itiyor. Fakat bu tercih tamamen sizin yaşam tarzınıza ve seçiminize bağlı. Güneş koruyucusunun renkli olması ciltteki ton eşitsizliğini gidermek isteyenlerin daha çok tercih etmek isteyeceği, cildine renkli bir krem sürmek istemeyenlerin de kaçınacakları bir durum. Bu nedenle güneş koruması tercihinizi cildinizin nasıl görünmesini istediğinize göre oluşturmanız en uygunu olacaktır.

Kaç Faktörlü Güneş Koruyucu Almalıyım?

Güneş koruyucuları hakkındaki bir diğer yanılgı da SPF hakkında. Açılımı “Sun Protection Factor”, yani güneş koruma faktörü olan SPF, sanıldığı gibi koruyucunun ne kadar etkili olduğunu değil, güneş koruyucunun ne kadar süre ciltte etkisini yitirmeden kaldığını bizlere gösteren bir ifade. Her 1 SPF, 10 dakika süre ile etkisinin sürdüğünü ifade ediyor. Örnek vermek gerekirse, 30 SPF’lik bir ürün 300 dakika etkisini sürdürürken, 50 SPF’lik bir güneş koruyucu ise sizi güneş ışınlarından 500 dakika boyunca koruyor. Bu nedenle eğer cildinizdeki güneş koruyucunun emilimine engel olacak veya cildinizden kaybolmasına neden olacak denize girmek, spor yapmak gibi bir aktivite yapacaksanız daha düşük SPF’li ürün kullanmak daha ekonomik olabilir.

Sonuç olarak güneş koruyucunuzun gün boyu etkisini kaybetmemesini istiyorsanız daha yüksek SPF’li güneş koruyucular tercih etmek sizin için daha uygun olacaktır

Sonuç olarak hangi güneş koruyucuyu tercih edeceğiniz tamamen sizin renk-ton seçiminize, cildinizin hassasiyet derecesine ve yaşam tarzınıza bağlı. Yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat ederek  güneş koruyucularından hangisinin size daha uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Güneş koruyucular hem yaz hem de kışın kullanılmalıdır. Yazın daha sık ve yüksek faktörlü güneş koruyucuların kullanılmasında fayda vardır. Yaz aylarında her 2-3 saatte bir güneş koruyucu krem yenilenmelidir. Güneş koruyucu kullanmak hem cilt kanserlerinin önlenmesinde hem de leke önlemede çok çok önemlidir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara