Zerdeçal, Hint Safranı olarak da bilinir ve anavatanı Güney Asya’dır. Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerinde yetişir. Hafif bir aroması ve keskin bir de tadı vardır.

Taze zerdeçalın içeriğinde C ve B6 vitamini oldukça fazla bulunmaktadır. Lif, demir, manganez, potasyum, magnezyum, fosfor açısından da çok zengindir. Zerdeçalın en önemli yararlarını kanseri önlemek, ateş düşürmek, sindirimi rahatlatmak, yaşlanmayı geciktirmek şeklinde sıralayabiliriz.

Zerdeçal; yüksek miktarda antioksidan içerir. İçeriğinde bulunan curcumin (yaklaşık zerdeçalın %30 unu oluşturur) sayesinde her türlü kanser tedavisi ve önlenmesinde önemli rol oynar. Tümör büyümesine neden olan protein türü için yavaşlatıcı özelliğinden dolayı kanserin yayılmasına neden olan metastazı yavaşlatmaktadır. Karaciğerde biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. İçindeki  curcumin ve B6 sayesinde kalp sağlığınıza destek verir. Yapılan araştırmalarda curcumin sayesinde depresyon gibi ruhsal dalgalanmalara yardımcı olduğu gözlenmiştir. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. C ve E vitaminlerinden daha yüksek etkiye sahip olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Vücuttaki insülin direncini önler.

Bazı iltihaplanmaların da hafıza ile ilgili olduğunu da vurgulayan bilim adamları bu sebepten dolayı da zerdeçalın iltihap giderici olduğunu belirtmektedirler. Başka yapılan araştırmalarda da Alzheimer hastalığı bulunan hastaların zerdeçalın içeriğindeki bileşenler nedeniyle beyin faaliyetlerinde iyileşmelerinin de olduğu gözlenen faydaları arasındadır.

Pişmiş zerdeçal pişmemişten, sıcak zerdeçal soğuk zerdeçaldan, dörtte bir çay kaşığı kadar karabiber eklenmiş zerdeçal eklenmemiş olanından çok daha etkili.

Baharatların padişahı olan, mucizevi bitki zerdaçal doğal olarak alındığında tablet olan hazır preperatlara göre daha üstün bir etkiye sahiptir.  Bazen çiğ bazen ise pişmiş olarak alınması daha yararlıdır. Günde ¼ çay kaşığı kadar alınması en az gereklidir. DNA onarımında, enflemasyonu gidermede zerdaçal çok etkilidir.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara