Alerjiler, alerjen denilen yabancı maddelerin vücudu uyarması ile ortaya çıkar. Bağırsak flora bozukluğumuz olduğunda, basit polen alerjisinden ağır anjiyo ödemlere, yaygın ürtiker ataklarından güneş alerjilerine kadar çeşitli durumlarla karşılaşmamız olasıdır. Bizi alerjilere karşı koruyan mekanizmalarımızdan birinde sorun olduğunda birçok alerjik durumla karşı karşıya kalabiliriz.

Bağışıklığımızda alerjiyi yaratan etkenleri ortaya koyup düzelttiğimizde alerjimiz otomatik olarak ortadan kalkar. Alerjimizin genelde ana kaynağı bağırsak floramızın bozukluğu ve bunu yaratan tali nedenlerdir. Bu nedenlerin tek tek saptanıp düzeltilmesi gerekir, bu şekilde ağır anjiyo ödemler bile düzeltilebilir.

Gıda alerjisi üzerine yapılan çalışmaların geneli alerjilerin temel nedeni olarak bağırsak bağışıklık sisteminde ve bağırsak duvarı epitel yapısının korunmasında büyük rol oynayan bakterileri göstermektedir. Probiyotik maddeler, bağırsak içinde patojen özellikli mikroorganizmaları engelleyen bağırsak bakterileridir. Bu nedenle probiyotik maddeler son yıllarda alerjik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır, çünkü bağırsak içindeki mikroorganizma spektrumunda bir bozulmanın sonucu alerjiler olabilir. Probiyotik ve sinbiyotik maddelerin takviye amacıyla alınması sorunlu mikrop spektrumunu tekrar dengeli hale getirebilir ve bağışıklık sisteminin hatalı alerjik reaksiyonuna karşı etkide bulunabilir.

Bağırsak florasının bozukluğunun neden olduğu hastalıkların başlıcaları şunlardır: obezite, kabızlık, kronik ishal, irritable bağırsak sendromu (spastik kolon), aşırı gazlanma, gastrit, gluten ve diğer gıda intoleransları, baş ağrısı, hipertansiyon, kronik yorgunluk, fibromiyalji, sık tekrarlayan sebepsiz enfeksiyonlar, osteoporoz, otoimmun hastalıklar (haşimatotiroiditi, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, diyabet, Basedow Graves hastalığı, multiple skleroz, romatoidartrit, otoimmun gastrit vb) alerjik hastalıklar (ürtikerdermatit, alerjik astım, alerjik rhinit), sedef hastalığı (psöriazis), öğrenme bozuklukları, kişilik bozuklukları, otizm, dikkat eksikliği, depresyon gibi. Çok yaygın olarak görülen ancak bağırsaklarla ilişkili olduğu çoğunlukla bilinmeyen veya gözden kaçırılan bu sağlık problemlerinin çözümünde kişinin bağırsak florasının düzeltilmesi  çok önemlidir.

Bağırsak florası bozukluğu ve geçirgen bağırsak sendromu olduğunda bağırsak epitelinden absorbe olmaması gereken moleküller kana geçer ve immün sistemin alert olmasına neden olarak  alerjik hastalıkların doğmasına sebep olur. Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca mikroorganizmalar ile vücudumuz simbiyotik bir yaşam içerisindedir. Yapılan çalışmalar alerjik hastalıkların gelişmesinde bağırsak florasının ve bağırsak epitelindeki bozulmanın rolünü ortaya koymuştur.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara