Eski çağlarda uyku, yaşamla ölüm arasındaki bir durum olarak kabul edilirmiş. Bilimin geldiği bugünkü noktada uyku hakkında pek çok bilgi olsa da neden her gün uyumak zorunda olduğumuzu henüz tam olarak çözebilmiş değiliz. İyi bir uykunun sağlığa giden yolda çok önemli bir etken olduğu söylenebilir. Birçok erişkin için 7-8 saatlik bir uyku süresinin yeterli olduğu kabul edilir. Devamlı olarak 6 saatten daha az uyku uyuyan insanların sağlıklarının olumsuz etkilendiğine dair yapılmış birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Yeterli uyku uyuyamamak kadar devamlı olarak 10 saat ve daha fazla süreyle uyumanın da insan sağlığına olumsuz etkileri olabilmektedir.

Biyolojik ritmimiz yani sirkadyen ritim, vücudunuzun saatidir. Vücudunuzun kimyasal ve hormonal üretim ve metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik döngü boyunca düzenler. Bu, uyku zamanında uyumanızı ve uyanmanız gerektiğinde uyanmanızı sağlar.Vücut kimyasalları vücudunuzda, “usta saat” gibi görev yapan bazı özel beyin hücreleriyle birlikte 24 saatlik sirkadyen ritimde kendi üretimlerini ayarlayan hücreler vardır. Bu düzenleme vücudunuzun çalışır ve ihtiyacı olduğunda dinlenir halde tutar. Sirkadyen ritmin en önemli yönlerinden biri uyku döngünüz ve ihtiyaç duyduğunuz uyku miktarıdır.

Epifiz bezinden salgılanan ya da dışarıdan besin yoluyla alabileceğimiz melatonin hormonu uyku düzensizliğinde, kansere kadar birçok hastalığın ve sorunun çözümü oluyor. Stresi azaltan ve uykuyu düzenlediği bilinen melatonin sadece akşam 9da salgılanır, gece 2de bu salgılanma zirveye çıkar. Tıp dünyasında bilinen melatonin hapları olduğu gibi melatonini besinlerden de edebilirsiniz. Melatonin salgılandığında huzur etkisi sağlandığını görüyoruz. Mide bağırsak düzenini sağlıyor, kemikleri güçlendiriyor, obeziteye karşı dirençli olmayı sağlıyor ve en önemlisi kansere karşı savunmada yardımcı oluyor. Kansere olan bu etkisi en çok dikkat çekenlerdendir. Düzenli melatonin salgılayan vücut, kanserli hücrelerin durmasına, gerilemesine ve yok olmasına kadar gidecek bir tedaviye neden olabiliyor.Günümüzde birçok insan melatonin salgılanmasını azaltacak bir hayat yaşamaktadır. Melatonin salgılanmasını azaltan faktörler arasında en büyük etkiye sahip olan, karanlıktan yararlanmamaktır. Gece saatlerinde en çok salgılanan saatlerde bilgisayar başında ya da televizyon başında vakit geçirmek melatonin salgılanmasını engeller.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, kronik uyku bölünmesinin yarattığı yağ kitlesi artışının bağırsaklardaki mikrobik yapıda değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Florasında ortaya çıkan bu değişiklikler bağırsakların geçirgenliğini artırmakta, vücutta özellikle yağ dokusunda iltihap reaksiyonu yaratarak insülin direncinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Uykusuz kalan kişilerde, normalde bulunmaması gereken kötü bakterilerin bağırsak içerisinde yerleşim göstererek, florada bozulmaya yol açtığı saptanmıştır. Bağırsak florasındaki bu bozulmanın kişilerin uyku yapısında bozulmalara neden olduğu da gözlenmiştir. Uykunuz yetersizse ya da uykunuzun yapısını bozacak bir hastalığınız varsa bağırsaklarınızda ortaya çıkan değişiklikler metabolizmanızı, şeker dengenizi ve yeme alışkanlıklarınızı bozabilir. Sağlıklı ve yeterli uyumak temel hedef olmak üzere bu konudaki çalışmalar arttıkça beslenme değişiklikleri yaratarak uyku problemlerinin yarattığı olumsuz etkilerden korunmayı sağlamak mümkün olabilecektir.

Stress, diş sıkma hastalığı, biyoritme uymamak, burun tıkanıklıkları, akciğer problemleri , aşırı kilo, taşikardiler, insülin direnci veya diyabet, uyku apnesi , fibromiyalji hastalığı , ağrılar , yanlış beslenme, yanlış gıdalar, bazı bitkisel çaylar, depresyon, anksiyete bozukluğu  , ilaçların yan etkileri en sık uyku bozukluğu sebeplerindendir.

Uyku problemlerinde sorunun çok yönlü incelenmesi gerekmekte  ve çözüm için  çok farklı metodun bir arada kullanılması gerekmektedir. Kliniğimiz de bir çok yöntemi kullanarak uyku sorunlarına kalıcı çözümler üretmeye gayret ediyoruz. İlaçların dışında alternatif yöntemler, psikoterapiler, hipnoz, fitoterapiler, gevşeme yöntemleri ve bir çok yöntemi her hasta için kişiselleştirerek  kullanıyoruz. Kişiye özel çözümler üretiyoruz. Klasik ilaçlarla elde edilen kısa vadeli çözümler sağlıklı olmaz iken , hiçbir ilaç doğal bir uykunun yarattığı olumlu etkiyi yaratamamaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara