Ter bezlerinin çalışmasını sağlayan sinir sisteminin bir bölümünün aşırı çalışmasından kaynaklanır. Aşırı terlemede ter bezleri normalden en az 10 kat daha fazla çalışır. Toplumda her 100 kişiden 5’i  aşırı terlemeden şikayetçidir. En çok ellerde olmak üzere ayak tabanları, yüz, koltuk altları ve gövdede de aşırı terleme olabilir. İkincil bir hastalığa bağlı (aşırı şişmanlık, ilaç kullanımı, menopoz gibi) terlemelerde ana hastalığın tedavisi terlemeyi de azaltacaktır. Günümüzde aşırı terleme ilaç tedavileri, pomad ve losyonlar, iyontoforez tedavisi, Toksin enjeksiyonu ve cerrahi yöntemle tedavi edilmektedir.

Ancak bazen yapılan bütün tetkiklere ve araştırmalara rağmen aşırı terlemenin organik bir sebebi bulunamaz ve dolayısıyla tedavisi de tam olarak yapılamaz. Bu durumlarda, aşırı terleme şikayeti olan hastalar alternatif yöntemler ararlar. Bu yöntemler içinde akupunktur en sık başvurulan yöntem olma özelliğini korumaktadır. Geleneksel Çin tıbbı(GÇT), aşırı terlemeye farklı bir bakış açısı ile yaklaşır. GÇT’na göre terleme, vücudun iç tarafındaki bir ısı artışına bağlıdır. Bu durum vücudumuzdaki sıvıları kontrol altına alacak enerjideki bir eksikliğe veya vücudun iç kısmındaki bir hastalığa/zayıflığa bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Terlemenin gece veya gündüz olması veya herhangi bir efor sarf etmeden kendiliğinden olması teşhis için önemlidir.  Gündüzleri belli bir sebebe bağlı olmayan kendiliğinden terleme, vücuttaki yang enerjisindeki bir eksikliğe, geceleri görülen terlemeler ise yin enerjisindeki bir eksikliğe bağlıdır.

Akupunkturun temel felsefesi, vücudumuzun bozulan dengesinin (yin/yang)  yeniden normal hale getirilmesine dayandığı için, aşırı terlemenin GÇT açısından sebebi (yin/yang eksikliği) yapılacak tedavinin şeklini belirler. Burada asıl önemli olan akupunktur tedavisinin hastalığın semptomlarına değil, sebebinin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılmasıdır. Ayrıca terlemenin yeri, soğuk veya sıcak olması GÇT açısından çok önemlidir.

Özellikle kadınların aşırı terleme şikayetlerinin nedeninin bulunamaması ve tedavisinin tam olarak yapılamaması çok ciddi sosyal sorunlar yaratabilir. Bu hastalara, Geleneksel Çin tıbbının farklı bakış açısı daha kalıcı çözümler getirebilir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara