Ter bezlerinin çalışmasını sağlayan sinir sisteminin bir bölümünün aşırı çalışmasından kaynaklanır. Aşırı terlemede ter bezleri normalden en az 10 kat daha fazla çalışır. Toplumda her 100 kişiden 5’i  aşırı terlemeden şikayetçidir. En çok ellerde olmak üzere ayak tabanları, yüz, koltuk altları ve gövdede de aşırı terleme olabilir. İkincil bir hastalığa bağlı (aşırı şişmanlık, ilaç kullanımı, menopoz gibi) terlemelerde ana hastalığın tedavisi terlemeyi de azaltacaktır. Günümüzde aşırı terleme ilaç tedavileri, pomad ve losyonlar, iyontoforez tedavisi, Toksin enjeksiyonu ve cerrahi yöntemle tedavi edilmektedir.

Ancak bazen yapılan bütün tetkiklere ve araştırmalara rağmen aşırı terlemenin organik bir sebebi bulunamaz ve dolayısıyla tedavisi de tam olarak yapılamaz. Bu durumlarda, aşırı terleme şikayeti olan hastalar alternatif yöntemler ararlar. Bu yöntemler içinde akupunktur en sık başvurulan yöntem olma özelliğini korumaktadır. Geleneksel Çin tıbbı(GÇT), aşırı terlemeye farklı bir bakış açısı ile yaklaşır. GÇT’na göre terleme, vücudun iç tarafındaki bir ısı artışına bağlıdır. Bu durum vücudumuzdaki sıvıları kontrol altına alacak enerjideki bir eksikliğe veya vücudun iç kısmındaki bir hastalığa/zayıflığa bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Terlemenin gece veya gündüz olması veya herhangi bir efor sarf etmeden kendiliğinden olması teşhis için önemlidir.  Gündüzleri belli bir sebebe bağlı olmayan kendiliğinden terleme, vücuttaki yang enerjisindeki bir eksikliğe, geceleri görülen terlemeler ise yin enerjisindeki bir eksikliğe bağlıdır.

Akupunkturun temel felsefesi, vücudumuzun bozulan dengesinin (yin/yang)  yeniden normal hale getirilmesine dayandığı için, aşırı terlemenin GÇT açısından sebebi (yin/yang eksikliği) yapılacak tedavinin şeklini belirler. Burada asıl önemli olan akupunktur tedavisinin hastalığın semptomlarına değil, sebebinin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılmasıdır. Ayrıca terlemenin yeri, soğuk veya sıcak olması GÇT açısından çok önemlidir.

Özellikle kadınların aşırı terleme şikayetlerinin nedeninin bulunamaması ve tedavisinin tam olarak yapılamaması çok ciddi sosyal sorunlar yaratabilir. Bu hastalara, Geleneksel Çin tıbbının farklı bakış açısı daha kalıcı çözümler getirebilir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara