Çinko, saç üzerinde olumlu etkilere sebep olur. Çinko saç dışında cilt ve kişisel bakımda, tırnakların güçlenmesinde, yüzdeki sivilcelerin geçmesinde, soğuk algınlığı ve gribin hafiflemesinde ve daha birçok şeyde faydalıdır. Çinko içeriğindeki minerallerle çocukların gelişiminde ve ergenlik dönemlerinde büyüme hormonu salgılar.

Çinko saçın yapım aşamasında mutlak gerekli bir elementtir, özellikle keratinin oluşmasında aracılık görevi yapar. Aminoasit olan methionin ve sistein in birleşmesiyle keratin oluşur, işte bu birleşme işlemi çinko ile mümkündür. Yani vücuda alınan methionin ve sistein (L-sistin) çinkonun metabolizmaya katılmasıyla keratin sentezi yapar. Çinko eksikliğinde saçta dökülmeler meydana gelir. Günde bir miktar saçın dökülmesi son derece normaldir. Fakat çinko eksikliği veya hormon bozuklukları saç dökülmelerini tetikler.

Çinko saç dökülmelerini önlediği için bay bayan fark etmeksizin birçok kişi çinko takviyesi yapmak istemektedir. Çinko alımı hem kimyasal haplarla yapılabilir hem de yurdumuzun her yerinde yetişen sebze, meyve ve deniz ürünleriyle doğal bir şekilde yapılabilir. Çinko insan vücudunda genellikle kemik ve kaslarda bulunur. Bu yüzden kemiklere iyi gelen kalsiyum içeren ve içeriğinde çinko bulunan peynir, yoğurt süt gibi besinler tüketilmelidir. Yumurta protein bakımından zengin deyip geçmemek lazım çünkü yumurta sarısı çinko bulunduran yiyeceklerin başında gelmektedir. Sakatatlardan karaciğerde ve kırmızı ette bol miktarda çinko bulunur. Tavuk eti, kuzu eti ve büyükbaş hayvanlardan sığır eti de sağlığa son derece faydalıdır. Çinko saç dökülmesine iyi gelirken aynı zamanda büyümeyi de kontrol eder. İştah açıcı ve bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle ön planda olan çinko tahıllarda, balıkta, badem ceviz gibi kuru yemişlerde, balda ve kepek ekmeğinde hat safhadadır. Çinko demirle aynı anda alınmamalıdır. Çinkonun eksikliğinin yanında fazlalığı da zararlıdır ve yan etkileri olabilir. Çinkonun gereğinden fazla alınması çinko zehirlenmelerine, boşaltım sistemi sorunlarına, ishale, mide bulantılarına ve kusmaya sebep olur.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara