Vajinismus vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olmasını tarif eden bir cinsel birleşme sorunudur. Çoğunlukla bir ‘cinsel ilişkiye girememe hastalığı’ veya ‘ilk gece korkusu’ olarak da bilinir.

Pek çok çift kendi kendilerindeki bu sorunun zamanla aşılabileceğini düşünerek, vajinismus tedavisi almayı uzun bir süre reddetmekte, ertelemektedir. Oysaki her hastalıkta olduğu gibi, vajinismusta da ilk yapılması gereken, bu alanda uzman bir hekime başvurarak profesyonel destek almaktır.

Cinsellik, evliliğin “ana atardamarlarından” birisidir. Sağlıklı bir cinsel yaşam olmadan, evliliği ideal şekilde sürdürebilmek mümkün değildir.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Muayene

Vajinismusun nedeni %90 oranında zihindeki kaygılara bağlıdır, geri kalan %10’luk kısmında ise kişinin doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış fiziksel kusurlara bağlıdır.

Vajinismus tedavisi öncesi, jinekolojik muayeneden geçerek organik patolojiler gözden kaçırılmamalıdır. Sonrasında ise alanında uzman bir cinsel terapiste başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Bütüncül Yaklaşımla Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışçı terapiler, dynamik psikoterapiler, hipnoz tedavileri, regresyon tedavileri, duygu odaklı terapiler, bibliyoterapiler, aromaterapiler, akupunktur tedavisi, ekzersizler kombine olarak kullanılmaktadır. Bütün bunlarla bütüncül, holistik bakış açısı ile tedavi kişiye özgü planlanmakta, formüle edilmektedir. Bu bakış açısı ile tedavi başarı oranı %95 lere ulaşmaktadır ve tekrarlama oranı yok denecek kadar azalmaktadır.

Kişiye Özel Tedavi Nasıl Olur?

Vajinismus sorununa neden birçok faktör vardır. Öncelikle çok derin ve detaylı bir öykü alarak, ön görüşme yaparak, değerlendirme yaparak, analiz ederek sorunun ana nedeni bulunmalıdır. Sorunun ana nedeni bulunmadan, otomatik ve şablonlara bağlı tedaviler başarısız olmaktadır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra kişiye özgü formülasyon yaparak yani kişiye özgü tedavi politikası oluşturularak tedaviye başlanmalıdır. Çünkü her birey ayrı bir dünyadır. Hastalık yoktur, hasta vardır. Vajnusmus yoktur, Vajinismuslu birey vardır. Herkesin büyüdüğü ortam farklıdır ve dini, kültürel, duygusal, ahlaki kodlamaları farklıdır. Bütün bunlar detaylı olarak ele alınmalıdır. Böyle olursa tedavi başarılı olur.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara