Vajinismus vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olmasını tarif eden bir cinsel birleşme sorunudur. Çoğunlukla bir ‘cinsel ilişkiye girememe hastalığı’ veya ‘ilk gece korkusu’ olarak da bilinir.

Pek çok çift kendi kendilerindeki bu sorunun zamanla aşılabileceğini düşünerek, vajinismus tedavisi almayı uzun bir süre reddetmekte, ertelemektedir. Oysaki her hastalıkta olduğu gibi, vajinismusta da ilk yapılması gereken, bu alanda uzman bir hekime başvurarak profesyonel destek almaktır.

Cinsellik, evliliğin “ana atardamarlarından” birisidir. Sağlıklı bir cinsel yaşam olmadan, evliliği ideal şekilde sürdürebilmek mümkün değildir.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Muayene

Vajinismusun nedeni %90 oranında zihindeki kaygılara bağlıdır, geri kalan %10’luk kısmında ise kişinin doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış fiziksel kusurlara bağlıdır.

Vajinismus tedavisi öncesi, jinekolojik muayeneden geçerek organik patolojiler gözden kaçırılmamalıdır. Sonrasında ise alanında uzman bir cinsel terapiste başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Bütüncül Yaklaşımla Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışçı terapiler, dynamik psikoterapiler, hipnoz tedavileri, regresyon tedavileri, duygu odaklı terapiler, bibliyoterapiler, aromaterapiler, akupunktur tedavisi, ekzersizler kombine olarak kullanılmaktadır. Bütün bunlarla bütüncül, holistik bakış açısı ile tedavi kişiye özgü planlanmakta, formüle edilmektedir. Bu bakış açısı ile tedavi başarı oranı %95 lere ulaşmaktadır ve tekrarlama oranı yok denecek kadar azalmaktadır.

Kişiye Özel Tedavi Nasıl Olur?

Vajinismus sorununa neden birçok faktör vardır. Öncelikle çok derin ve detaylı bir öykü alarak, ön görüşme yaparak, değerlendirme yaparak, analiz ederek sorunun ana nedeni bulunmalıdır. Sorunun ana nedeni bulunmadan, otomatik ve şablonlara bağlı tedaviler başarısız olmaktadır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra kişiye özgü formülasyon yaparak yani kişiye özgü tedavi politikası oluşturularak tedaviye başlanmalıdır. Çünkü her birey ayrı bir dünyadır. Hastalık yoktur, hasta vardır. Vajnusmus yoktur, Vajinismuslu birey vardır. Herkesin büyüdüğü ortam farklıdır ve dini, kültürel, duygusal, ahlaki kodlamaları farklıdır. Bütün bunlar detaylı olarak ele alınmalıdır. Böyle olursa tedavi başarılı olur.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara