Vajinismus da vajinanın 1/3 lük dış kısmı periyodik ve düzenli olarak istemsiz bir şekilde  kasılarak penisin vajinaya girişi gerçekleşmez veya cinsel birleşme çok ağrılıdır.  Tanının netleşebilmesi için  teorik olarak bu durumun  6 ay boyunca devam etmiş olması gereklidir.

Vajinismus Çeşitleri  veya Tipleri Nelerdir ?

Primer Vajinismus (Birincil vajinismus): Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Primer vajinismus kadınlarının pek çoğu aylarca, hatta yıllarca süren evliliklerine rağmen halen bakiredirler. Sorun en başından beri mevcuttur.

Sekonder Vajinismus (İkincil vajinismus): Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, kaba bir şekilde yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur. Sorun sonradan ortaya çıkmıştır.

Durumsal Vajinismus: Partneri ile olan diğer problemler nedeni ile istemli olarak ağrı acı ve yanma kanama olacağından korkarak veya bunları öne sürerek cinsel ilişki sırasında kendisini kapatır kasar ve ilişkiye izin vermez.

Vajinismus Evreleri veya Dereceleri Nelerdir ?

Vajinismus Evlerini ise 5 ana gruba ayırabiliriz. Buna aslında Vajinismusun dereceleri de diyebiliriz.

Evre 1 Vajinusmsu : Aşk kaslarında istemsiz kasılmalar vardır. Sakinleşince geçer. Jinekoljik muayene mümkün olur. Geçmiş cinsel travma yoktur. Hasta parmağı ile vajinasına dokunabilir ve sınırlı penis girişine izin verir ama ilerletmez. İlişki sırasında kasılır ve eşini iter.

Evre 2 Vajinismus : Hasta jinekolojik muayene olur ama rahat değildir. Hasta parmağı ile vajinasını kontrol eder ama parmağının içeri girmesine izin vermez. Sınırlı penis girişi mümkün olabilir.

Evre 3 Vajinismus : Hasta parmağı ile vajina girişini ve içini kontrol edemez. Sınırlı da olsa penis girişi mümkün olmamıştır. Jinekolojik muayene olabilir ama çok tedirgindir ve kendini çok kasar.

Evre 4 Vajinismus : Aşk kaslarında ve sırtta yoğun kasılmalar, kendini kapatma korku, endişe, cinsel ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Jinekolojik muayene çok zor şartlarda mümkündür ve penisin  sınırlı içeri girmesi deneyimi hiç olmamıştır.

Evren5 Vajinismus :  En ağır ve zor evredir. Aşk kaslarında ve sırtta yoğun kasılmalar, kendini kapatma korku, endişe, cinsel ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Parmakları ile vajinasına dokunamaz. Jinekolojik muayene mümkün değildir ve sınırlı penis girişi deneyimi söz konusu olmamıştır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara