Spastik kolon, sinir sistemi ile bağırsak kasları veya beyin ile bağırsak arasındaki ileti kusuru sonucunda gelişir. Özellikle; kalın bağırsaktaki düşük dalga türündeki hareketlerde ve ince bağırsakta gıdaların iletiminde kusur gelişir. Bu düzensiz yönetim, bağırsak düz kasında aşırı bir hassasiyet veya huzursuzluk yaratır. Bağırsaklar ağrıyı çok daha yoğun bir şekilde algılar (viseral hiperaljezi) duruma gelirler. Bağırsak duvarındaki kaslar aşırı güçlü veya çok zayıf ve yavaş bir şekilde kasılabilirler. Gerçek anlamda bir tıkanıklık bulunmamasına rağmen, hastada şiddetli karın krampları ve fonksiyonel bir tıkanıklık tablosu oluşur. Bu durum uzun dönemde hastanın psikolojik durumunu da olumsuz yönde etkiler. Erişkinlerde ortalama olarak  % 10-15 oranında görülür. Batı ülkelerinde görülme sıklığı % 20 civarına kadar çıkarken, Kore’de % 5, İran’da % 6 civarında görüldüğü bildirilmiştir. Batı toplumlarında, kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha fazla rastlanır.

İrritabl bağırsakta görülen tipik şikayetler karın ağrısı, karın krampları, şişkinlik ve kabızlık ve/veya ishallerdir. Stres semptomların daha da şiddetlenmesine sebep olur. Şikayetler bazen dışkılama sonrası kaybolur veya özellikle fazla yenilmesi durumunda yemekten sonra artar. Bu durumda, sindirim enzimlerinin yeterli olmaması ve buna bağlı olarak şişkinliğe yol açan çürüme ve fermantatif dispepsi oluşumu söz konusu olabilir. Bazen bağırsağın tam boşalamaması duygusu oluşur. Bunun yanı sıra mide yanması, geğirme ve bağırsaklarda guruldama oluşabilir. Ancak önemli diğer organik hastalık ihtimalleri ortadan kaldırıldıktan sonra (şikayetlere yol açabilecek diğer sebeplerin olmadığından emin olunmalıdır) “irritabl bağırsak” teşhisi koyulabilir. Hastalık oldukça rahatsız edicidir ama tehlikeli değildir.

Yeni araştırmalar, irritabl bağırsağın hafif (kronik) inflamasyonlarla ve bağırsağın bakteri florasındaki çeşitliliğin ve işlevselliğin düşük oluşuyla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir. Spastik kolon, genellikle bağırsak enfeksiyonlarından sonra, özellikle de antibiyotikle tedavi edilen enfeksiyonlardan sonra ortaya çıkar, zira antibiyotik kullanımı sebebi ile doğal, sağlıklı bağırsak florası tahrip edilir ve zararlı bakteriler kontrolsüzce yayılabilir, bağırsak gittikçe “geçirgenleşir”, bağırsağın koruyucu bariyeri tahrip olur.

Bağırsak florasının bozukluğunun neden olduğu hastalıkların başlıcaları şunlardır: obezite, kabızlık, kronik ishal, irritable bağırsak sendromu (spastik kolon), aşırı gazlanma, gastrit, gluten ve diğer gıda intoleransları, baş ağrısı, hipertansiyon, kronik yorgunluk, fibromiyalji, sık tekrarlayan sebepsiz enfeksiyonlar, osteoporoz, otoimmun hastalıklar (haşimatotiroiditi, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, diyabet, BasedowGraves hastalığı, multiple skleroz, romatoidartrit, otoimmun gastrit vb) alerjik hastalıklar (ürtiker-dermatit, alerjik astım, alerjik rhinit), sedef hastalığı (psöriazis), öğrenme bozuklukları, kişilik bozuklukları, otizm, dikkat eksikliği, depresyon gibi. Çok yaygın olarak görülen ancak bağırsaklarla ilişkili olduğu çoğunlukla bilinmeyen veya gözden kaçırılan bu sağlık problemlerinin çözümünde kişinin bağırsak florasının düzeltilmesi çok önemlidir.

Bağırsak florasının yeniden düzeltilmesi ve  uyku düzeninin düzene koyulması ile sorun büyük oranda aşılmaktadır. Tedavi sırasında akupunktur ve ozon terapi de sonuca ulaşmakta  etkili tedavi yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar yapılmaksızın yalnızca ilaçlarla tedavide istenilen güzel sonuçlar her zaman  alınamamaktadır. Yaşam stili değişiklikleri ve etkili  stres yönetimi de  tedavide etkili olmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara