Cinsel heyecan çok karmaşık bir duygulanımdır. Cinsel istek bir kişi ile cinsellik yaşama isteğidir.

Primer Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Yaşam boyu vardır. Kişide bu sorun cinsel olarak etkin olduğundan beri vardır.

Sekonder Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Bu durum, oldukça normal olan bir cinsel işlevsellik döneminden sonra başlamıştır.

Total Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Belirli tür uyarımlar, durumlar ya da eşlerle sınırlı değildir.

Durumsal Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Belirli tür uyarımlar, durumlar ya da eşlerle ortaya çıkar.  

Ağır Olmayan Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Belirtiler az sıkıntı doğurur

Orta Derecede Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Belirtiler orta derecede bir sıkıntı doğurur.

Ağır Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozukluğu: Belirtiler çok sıkıntı doğurur.

Aşağıdakilerden en az üçü ile kendini gösteren cinsel ilgi ve uyarımın yokluğu veya belirgin olarak az olması durumudur;

  1. Cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik ya da çok az ilgi gösterme
  2. Cinsel içerikli düşünce ve düşlemlerin, fantazilerin olmaması veya çok az olması
  3. Cinsel etkinliği başlatmama veya çok az başlatma, partnerin girişimlerine karşılık vermeme
  4. Her cinsel karşılaşmada veya %75 inde cinsel coşku, cinsel heyecan ilgi ve hoşlanmanın olmaması ya da çok az olması
  5. İçten veya dıştan gelen cinsel sembole karşı cinsel ilgi veya uyarılmanın olmaması ya da çok az olması
  6. Her cinsel karşılaşmada veya %75 inde cinsel kabarma, vajinada ıslanma ve vajinada genişleme olmaması

 Bu belirtilerin en az 3 tanesi olması gerekir ve en az 6 ay sürmelidir. Kadında cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğu, cinsel kökenli olmayan bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanmamalıdır ya da ağır bir ilişki bozukluğundan (örnek eşin şiddet kullanması), ya da gerginlik yaratan başka etkenlerden kaynaklanmamalıdır ve bir maddeye, ilaca ya da başka bir sağlık durumuna bağlanmamalıdır.

Cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğu ile 3 şekilde karşılaşırız genelde;

  1. Ana sorun olarak
  2. Başka bir cinsel sorunun altına saklanmış olarak
  3. Tamamen başka bir sorun (evlilik sorunları, depresyon vb.) olarak ortaya çıkar.

Bu sorun kadınlarda %40 oranında görülür ve kadınlarda görülen en sık cinsel işlev bozukluğudur.

Nedenleri Nelerdir?

Yaş, genel sağlık sorunları, geçmişteki olumsuz cinsel deneyim ve eylemler, depresyon, katı dini inançlar, Obsesif Kompulsif Bozukluklar (OKB) , cinsel kimlik karmaşası, gebe kalmaktan korkan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkma, suçluluk ve günahkarlık duyguları, hormonsal bozukluklar, doğum, menapoz, ilaçların yan etkileri, pelvik enfeksiyonlar, tümör, dış gebelikler, vajinit gibi durumlar cinsel istek bozukluğuna yol açar.

Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğunun tedavisinde bütüncül yaklaşım gereklidir. Sorunun çözümü sorunun içindedir. Detaylı bir öykü alarak sorunun kaynağı tespit edilmelidir.

Aşk oyunları, yeniden flört ettirme ödevleri, kegel eksersizleri, mutluluğun resmini yapma tekniği, yan yana durma tekniği, erotik masaj ve erotik dans, sex oyuncakları görsel ve sözlü erotik materyal kullanımı  gibi teknikler tedavide etkindir.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara