Cilt lekelerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. En sık rastladığımız lekelerin başında ‘melazma’ adı verilen, genellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği alın, yanak ve dudak üstüne yerleşen net sınırlı leke tipi gelmektedir. Melazma sıklıkla yazın güneş ışınlarına yoğun maruziyet sonrası çok daha fazla belirginleşir. Melazmaya neden olan, derimize rengini veren melanositlerden renk pigmenti olan melanin pigmentinin çok daha fazla salgılanıyor olmasıdır. Bu pigment aşırı salgılandığında, dışarıdan oldukça koyu renkli görünen lekeler ortaya çıkar.

Herkesin özellikle yüz olmak üzere güneş gören bölgelerinde bir miktar lekelenme olması gayet normaldir. Ama eğer bu lekeli görünüm çok fazla ise o zaman rahatsız edici olabilir. İşte bu cilt lekeleri ya da melazmadan tamamen kurtulmak birçok kişinin hayalidir. Ama leke tedavisi zahmetli ve zordur.

Leke ya da pigmentasyon bozukluklarının tedavisinde elde edilen başarı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama lekelerde % 40-90 oranında bir açılma ya da küçülme olur. Leke tedavisi için başvuran hastalar her zaman lekelerinin tamamen geçmeyeceğini önceden bilmelidirler. En etkili tedavi bile cilt lekelerinde tatminkar bir azalma sağlasa da tamamen geçirmeyebilir. Bu yüzden cilt lekesi görünümünde % 60-70 azalma elde edilmesi tedavide altın standarttır. Bazı cilt lekeleri tamamen geçebilir, hatta tedaviye çok erken cevap verebilir, bazı lekeler ise inatçı ve dirençli bir yapıdadır.

En uygun tedavi yöntemi cildin hem yüzeysel hem de derin tabakalarındaki lekeleri tedavi etmek için lazer ve peeling yöntemlerini kombine etmektir. Çünkü lazer ile hem derin hem de yüzeysel cilt lekeleri tedavi edilebilir. Aynı zamanda post inflamatuar hiperpigmentasyon oluşumu da engellenmiş ya da tedavi edilmiş olunur.

İlk seansta lekeli bölgeye CO2 fraksiyonel lazer ve leke serumu uygulaması yapılır. Burda amaç cildin tam kat yenilenmesini ve temizlenmesini sağlayarak cildin lekelerden arındırılmasını sağlamaktır. Aynı anda uygulanan leke serumu ile de kalan lekeler azaltılmaya çalışılır. İlk seansta bile lekelerde ortalama % 20 oranında bir açılma görülür. Bu tedavi ile cildin hem yüzeyel hem de derin tabakalarındaki lekeler tedavi edilmiş olunur. İşlem sonrası ciltte hafif bir kızarıklık ya da 2 gün sürecek hafif bir pullanma olur. Cilt kapatıcıları kullanılabilir. 3 gün sonra cilt normal görünümüne döner.

Son 6 seans  içinse karbon peeling ve Nd yag Q swidge lazer uygulanır.

Karbon peeling ya da lazer toning uygulaması ciltteki pigmentasyonu azaltmak için uygulanır. Uygulama öncesi tüm yüze karbon maske uygulanır ve lazerle cilt temizlenir. Hem cilt lekelerden arınır hem cilt kırşıklıkları azalır hem de cilt gözenekleri sıkılaşır. % 70’lik glikolik asit peeling ve spot peeling uygulamasında ise cildin üst tabakasındaki lekeler tedavi edilir. Nd yag Q swidge lazer uygulaması cildin orta ve derin tabakalarındaki leke hücrelerini azaltmakta etkilidir.

Leke ya da pigmentasyon bozukluklarının tedavisinde elde edilen başarı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama lekelerde % 40-90 oranında bir açılma ya da küçülme olur. Leke tedavisi için başvuran hastalara her zaman lekelerinin tamamen geçmeyeceğini önceden belirtilmelidir. En etkili tedavi bile cilt lekelerinde tatminkar bir azalma sağlasa da tamamen geçirmeyebilir. Bu yüzden cilt lekeli görünümünde % 60-70 azalma elde edilmesi tedavide altın standarttır. Bazı cilt lekeleri tamamen geçebilir, hatta tedaviye çok erken cevap verebilir, bazı lekeler ise inatçı ve dirençli bir yapıdadır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara