Zayıflama İlaçları Sağlıklı Mı?

Yüzyılımızın hastalığı diye adlandırılan obezite ve son zamanlardaki aşırı kilo alma, bir çok insanın şikayetçi olduğu bir konudur. Bu kilolardan kurtulmak için ve de kilo vermek için çoğumuz çok para dökmektedir. Başta spor salonları ve vücut egzersizleri olmak üzere bir çok zayıflama hareketleri yapılıyor. Birçok insan bunu yapamamakla beraber zayıflama hapları kullanmaktadırlar. Sağlık ve eczane sektöründe popüler  hale gelmiş olan zayıflama hapları pek çok ürün çeşidi ile karşımıza çıkabilmektedir. Zayıflama haplarını gereksiz ya da bilinçsiz olarak kullanmak sağlık açısından çok tehlikelidir. Bu ilaçlar bazı durumlarda ani kalp krizlerine ve de nedensiz ölümlere sebep olabilmektedir.

Bu ilaçlar beynimize “doyma” hissi gönderir çünkü ilacın içeriğindeki maddeler, beyinde normalde bu işi yapan enzimleri taklit ederler. Aslında çok güzel görünen bu etki yani “çeyrek porsiyonla doyma hissi” yaratan bu “sahte tatmin maddeleri” vücuttaki diğer reseptörleri de uyararak vücutta serotonin, noradrenalin, adrenalin ve dopamin gibi stres hormonlarını da artırır. Sonuçta kalp hızında aşırı artış ve tansiyon yüksekliği gözlenir. İşte bu durum daha önce hasar görmüş kalp veya damarlarda yırtılmaya ve kanamaya yol açar.

Son zamanlardaki ani ölümler ve de insan sağlığındaki ciddi zararlarından dolayı zayıflama  haplarının başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede ve Türkiye’de satışı yasaklanmıştır. Her ne kadar başlangıçta belirli bir miktarda zayıflamaya sebep olsa da zayıflama hapları kronik hastalıklara sebep olabiliyor. Genel olarak bu hapları kullanmanın en önemli sebebi, sizlere yemek yerken tokluk hissi uyandırmalarıdır. Ya da az yemek yemenizi sağlayarak hızlı şekilde zayıflamaya neden  olmaktadır. İnsan beynine tokluk sinyali gönderen ilaçlar az yememize ya da tok hissetmemize yol açar. Aynı zamanda bu hap kalbimize de sinyal göndermektedir. Bu sinyal özellikle yaşlı veya kalp rahatsızlığı olan insanlarda kalp krizine yol açmakta veya zayıflama haplarının yan etkisi olarak psikolojik bunalımlara girilmektedir.

İlaçlardan medet umarak zayıflamaya çalışmak kesinlikle çok sağlıksız bir yöntemdir. Zaten bu ilaçlar çoğu hastada başarılı olamamaktadır. İlaçlarla,ameliyatla  zayıflamaya çalışmak acizliktir. İnsan iradesi ile spor yaparak diyet yaparak kilo verebilir. Bunu yapamayanlar ise hipnoz ile iradesini güçlendirebilir ve akupunktur ile metabolizmasını hızlandırıp iştahlarını kontrol ederek diyet yaparak spor yaparak kolaylıkla kalıcı olarak zayıflayabilirler.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp BİLGİ AL