ALTIN İĞNE RADYOFREKANS

Yaşlanma, güneş ışınlarına maruz kalma, mevsimsel değişimler, hava kirliliği ve çalışma koşulları gibi pek çok faktör cilt üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Dış etkenlere açık olması nedeniyle diğer organlara oranla çok daha hızlı yaşlanan cildin özellikle de yirmibeşli yaşlardan itibaren daha fazla bakım ve desteğe ihtiyacı vardır. Kırışıklık ve lekelerin oluşumu, orta yaş ile birlikte en yaygın olarak görülen cilt sorunları arasında yer alır. Daha sağlıklı, daha canlı, daha taze,freş ve genç bir cilt görünümünün elde edilebilmesi için son yıllarda gelişen medikal teknoloji ile birlikte yenilikçi uygulamalar yapılmaktadır. Lazer ışınları ve radyo dalgaları ile yapılan uygulamalar bunların büyük bir kısmını oluşturur. Fraksiyonel radyo frekans radyo dalgaları, FRF uygulaması veya daha basit bir isimlendirme ile altın iğne uygulaması, son yıllarda cilt üzerinde güvenle uygulanan yenilikçi tekniklerden bir tanesidir. Bu uygulama ile cilt yüzeyine etki edilmeden direkt olarak cilt altı hedeflenir ve cildin daha canlı, parlak, gergin bir görünüme kavuşturulması sağlanır. Basit bir yöntem olmasının yanı sıra herhangi bir kesi veya yara olmadan ameliyatsız bir biçimde yüz gençleştirme imkânı tanır. Altın iğne uygulaması ile birlikte ağrısız, acısız bir şekilde çok daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkündür.

 

ALTIN İĞNE NEDİR?

Altın iğne, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. Yaşlanma ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, lekelenmeler ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi daha canlı, parlak ve genç göstermeye, akne ve akne izlerinin tedavi edilmesine, çatlakların giderilmesine, yardımcı olur. Seanslar şeklinde yapılan altın iğne uygulamasında seans sayısına işlemi uygulayan hekim tarafından cildin durumuna ve çalışılacak bölgeye bakılarak karar verilir. Altın iğne uygulaması, hem yüzde hem de vücudun farklı bölgelerinde güvenle uygulanabilir. Cerrahi girişimler gerektirmeyen bir tedavi seçeneği olduğundan hastalar kısa bir vakit ayırarak bu işlemi yaptırabilir. Yara izleri, istenmeyen şişlik ve kızarıklıklar, iyileşme süreleri gibi ameliyatlarda görülen sorunlar ortadan kalkar. İşlem için kullanılan cihaz cildin yüzeyini etkilemezken alt katmanlara yüksek frekansta enerji gönderir. Cildin alt tabakalarına kontrollü olarak hasar verilirken vücuttaki iyileşme süreçleri ile doğal kolajeni uyarır. Bu sayede lekeler, kırışıklıklar ve yara izleri iyileştirilir, cildin kendini yenilemesi desteklenir. İşlemde altın iğnelerin kullanılmasının nedeni ise enerjinin dağılmasını önleyerek cilt yüzeyinin zarar görmesini engellemek, aynı zamanda enerji kaybını azaltmaktır.

 

ALTIN İĞNE UYGULAMASI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Altın iğne, birçok cilt kusurunu tedavi edebilme özelliğine sahip olan bir cilt yenileme yöntemidir. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Yanık ve yara izlerinin tedavileri,
 • Çatlakların-striaların- tedavi edilmesi ve giderilmesi,
 • İnce kırışıklıkların yok edilmesi,
 • Boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinin görünümünün düzeltilmesi,
 • Akne ve izlerinin tedavisi,
 • Göz çevresi morluklarının giderilmesi,
 • Göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi
 • Alın çizgilerinin tedavi edilmesi,
 • Gözeneklerin sıkılaştırılması,
 • Vücutta form kaybı ve sarkıklıkların söz konusu olduğu bölgelerin düzeltilmesi,
 • Selülitlerin tedavisi
 • Diz, dirsek bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi
 • Boyun ve dekolte bölesindeki kırışıklıkların giderilmesi ve toparlanması
 • El gençleştirme
 • Cilt lekelerinin giderilmesi gibi alanlarda altın iğne uygulamasından yararlanılabilir.

 

ALTIN İĞNE UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Altın iğne uygulaması, diğer birçok cilt düzeltme ve gençleştirme tekniğine oranla çok daha kolay ve ağrısız bir yöntemdir. Çok uzun saatler boyunca işleme girmeyi veya cerrahi girişimleri gerektirmiyor olması, bu tekniğin son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Seanslar şeklinde uygulanan altın iğne tedavisinde bir seansın süresi, üzerinde çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterse de genellikle 20-30 dakika aralığındadır. İşlem sonrasında hastaların hastanede kalması gerekmez ve gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra hemen taburcu edilir. Tedavinin kaç seans süreceği ve her bir seansın ne kadar vakit alacağı, hangi aralıkla tekrarlanacağı gibi konulara uygulama yapılacak olan bölge detaylı bir şekilde muayene edildikten sonra işlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından karar verilir. İşlem planlandıktan sonra iletisim günü geldiğinde hasta öncelikle işleme hazırlanır. FRF uygulaması öncesinde işlemin yapılacağı bölge temizlenir. Sonrasında acı hissinin en aza indirilebilmesini sağlayan lokal anestezik kremler uygulanır. Kısa bir süre kremin etki etmesi beklendikten sonra, alan dezenfekte edilerek sterilizasyona kurallarına ve hijyene dikkat edilerek işleme geçilir.

Fraksiyonel radyo frekans cihazı ve altın iğne uçları yardımıyla cilt altına yüksek frekanslı radyo dalgaları verilerek kontrollü tahribat sağlanır. Ortalama 35-40 dakika boyunca işleme devam edilir. İşlem sonrasında ciltte kızarıklıkların oluşması normaldir, bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşamına hemen dönebilir, sonraki gün ise işe gidebilir. İşlem sonrasında cilt güneş ışınlarına karşı korunmalıdır. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılır. Altın iğne uygulamasıyla ilk seansın tamamlanması ile birlikte etkiler görülmeye başlar. İşlemin bitmesinin ardından deri altındaki onarım süreci bir süre boyunca devam eder. Bu nedenle her geçen gün sonuçlar daha da belirginleşir. Hekim tarafından önerilen aralıklarla tam olarak istenilen sonuca ulaşılana kadar 14-21 gün aralıklarla seanslar tekrarlanmalıdır.

 

ALTIN İĞNE AĞRILI BİR İŞLEM Mİ DİR?

Altın iğne uygulaması bazı cihazlarla oldukça ağrılıdır. Aslında ağrı hem kişiye hem cihaza hem uygulama yapılan alana ve de uygulama sırasında kullanılan parametrelere (derinlik, verilen enerji miktarı vb.) bağlı olarak değişmektedir. Ancak son yıllarda çıkan yeni nesil altın iğne cihazlarında hasta konforu ön plana çıkarılmıştır. Bu nedenle şu an da yalnızca tek bir cihazda olan muhtemelen ilerleyen zamanda başka cihazlarda da karşılaşacağımız buz başlıklı soğutmalı altın iğne cihazları mevcuttur. Kliniğimizde de buz başlıklı cihaz kullanılmaktadır. Ağrı,  hastanın tedaviye uyumunu ve / veya devamlılığını sağlayan önemli bir parametredir. Çok ağrılı olan altın iğne cihazlarında hastaların 2. Veya 3. uygulamalarda seanslara devam etmediği ve tedavilerini yarıda bıraktığı gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle buz başlıklı, daha az ağrılı cihazların tercih edilmesi ve işlem öncesi güçlü lokal anestezik kremlerin kullanılması hasta konforu ve tedavi başarısı açısından çok önemlidir.

 

ALTIN İĞNE HANGİ BÖLGELER İÇİN UYGUNDUR?

Altın iğne uygulaması, hem yüz hem de vücutta kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Cildin gençleştirilmesi, canlandırılması ve kusurların giderilmesi işlemi vücutta istenilen herhangi bir bölge için uygulanabilir. Bacaklarda geniş alanlara yayılmış olan çatlakların tedavisi gibi büyük çalışma alanlarını içeren uygulamalarda ve birkaç bölgeye birden işlem uygulanması halinde seans süresi normale oranla biraz daha uzun olur. Her bölgenin işleme vereceği yanıt süresi farklı olabileceğinden ve de hedefe yönelik olarak tedavi planı değişkenlik gösterdiğinden farklı bölgeler için farklı iletisim tarihleri verilebilir. Uygulamadan istenilen sonucun alınabilmesi ve tedavi başarısının arttırılabilmesi için seansların aksatılmaması çok önemlidir.

 

ALTIN İĞNENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Cilt yenileme ve gençleştirme işlemleri için kullanılabilen çok sayıda yöntem ve cihaz mevcuttur. Bunlardan hangisinin veya hangilerinin tercih edilmesi gerektiğine hekim önerileri doğrultusunda karar verilmelidir. Altın iğne ile radyo frekans uygulaması kolay uygulanabilirliği ve hasta konforu nedeniyle son yılların en fazla tercih edilen cilt yenileme tekniklerinden bir tanesidir. Bu uygulamanın diğer cilt yenileme ve gençleştirme tekniklerine oranla sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Genelde ciltte pullanma, kabuklanma veya soyulma oluşmaz veya çok az oluşur.
 • Şişlik, morluk ve uzun süreli kızarıklıklar söz konusu olmadığından uygulamanın yapıldığı dışarıdan fark edilemez.
 • Geçici değil uzun süreli etkiler elde edilir.
 • İlk seanstan itibaren kolaylıkla fark edilebilir olumlu etkiler gözlenir.
 • Hastanede kalmayı gerektirmez, hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Cilt yenileme ve kusurları giderme üzerindeki etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tekniktir.
 • Her türlü cilt tipinde ve ten renginde kullanılabilme imkânı sunar.
 • Cerrahi girişimler içermez ve kısa süreli bir işlem olduğundan hasta konforunu ön planda tutar.

 

ALTIN İĞNE UYGULAMASI AMERİKAN FDA ONAYI NEDİR?

Amerika’da herhangi bir cihaz veya ilacın piyasada kullanılabilmesi için Amerika’nın bu konuda yetkili kuruluşu olan Food and Drug Administration –FDA- kurumundan onay alınması zorunludur. Bu kurum cihaz veya ilacın toplum sağlığına zararlı sakıncalı bir yönü olup olmadığını, kurallar veya kriterlere uygun olarak üretilip üretilmediğini belirleyen bir kurumdur. Bu kurumdan onay almak oldukça zordur. FDA onayı alınmış olması o cihaza olan güveni arttırmaktadır çünkü bu cihaz başka ülkede üretilmiş olsa bile Amerika da satılıp kullanılması ancak FDA onayı ile mümkündür. FDA onayı alınırken hem cihaz hem başlık FDA onayı almış olmalıdır. Bazen sadece cihazın ana gövdesi FDA onayı alırken diğer parçaları FDA onayı almamaktadır. Piyasada FDA onayı var diye satılan ürünlerin cihazların hangi parametrelerde FDA onayı olduğu sorulmalıdır. Altın iğne cihazlarında hem cihazın hem de başlıkların (handpiece) FDA onayı almış olması o cihaza olan güveni perçinlemiş olur. Bir cihaz Amerika’da serbest piyasada satılmakta ve kullanılmakta ise bu cihazın FDA onayı mevcuttur. Altın iğne yaptırmadan önce FDA onayı sorgulanmalıdır.

ALTIN İĞNE UYGULAMASINDA BUZ BAŞLIK NEDİR?

Altın iğne uygulaması bazı cihazlarda oldukça ağrılı bir işlemdir. Öyle ki hastaların bunu tolere etmesi çok zor olabilmektedir. Ancak bazı cihazlarda uygulama çok daha az ağrılıdır. Bu,  cihazda kullanılan teknoloji ile alakalıdır. Ayrıca son yıllarda yeni nesil altın iğne cihazlarında ağrıyı en aza indirmek için buz başlıklar kullanılmaktadır. Şu an dünyada sadece tek bir cihazda bu özellik mevcuttur. Ancak ilerleyen günlerde diğer markalarda da aynı özelliğin kullanılacağı beklenmektedir. Ağrı elbette kişiye göre, cihaza göre, uygulama alanına göre, uygulama derinliğine verilen enerjiye bağlı olarak da değişmektedir.

 

ALTIN İĞNE UYGULAMASINDA FİYATLAR NEDEN ÇOK FARKLIDIR?

Aslında tüm altın iğne cihazlarında kullanılan teknoloji benzerdir. Peki neden fiyatlar çok farklıdır? Fiyat farklılıkları işlemin yapıldığı kliniğin marka değerine göre ve altın iğne cihazının marka değerine göre değişmektedir. Fiyat farklılıkları ticari algı ve pazarlama yöntemine bağlı olarak değişmektedir. Çok yüksek fiyat çok iyi sonuç anlamına gelmez. Ancak hasta konforu gözetildiğinde buz başlıklı yeni nesil altın iğne cihazlarının fiyatlarının bir miktar daha yüksek olması doğaldır. Altın iğne uygulaması yaptırırken cihazların hangi model olduğu, kaç yıllık bir cihaz olduğu, FDA onayının olup olmadığı, buz başlığının olup olmadığı sorgulanmalı ve ona göre hizmetin hangi fiyata alınacağı değerlendirilmelidir. Uygulamayı yapan hekimin ve merkezin güvenilirliği, tecrübesi de önemlidir.  Piyasada kullanılan bazı cihazların fiyatlarının daha yüksek olurken çok ağrılı uygulamalar olduğu da görülmektedir. Her ne olursa olsun altın iğne uygulaması mutlaka doktor kliniklerinde yapılmalıdır. Ucuz diye güzellik salonlarında asla yapılmamalıdır. Çünkü ciddi istenmeyen komplikasyonlarla karşılaşmak   mümkündür.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara