Obezite Cerrahisi

Aşırı şişmanlığı tedavi eden ameliyatlar (tüp mide ameliyatları çeşitleri) “majör cerrahi” (büyük cerrahi)  kapsamındadır ve tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi bir takım riskler de içerirler. Bu riskler hastanın kilo ve yaşı ile doğru orantılı olarak da artmaktadır.

İyi tarafından bakmak gerekirse hastaların tamamına yakını ciddi biçimde kilo verir. Çoğunluğunun diyabetleri çok uzun yıllara dayalı değilse mutlaka geriler ya da tamamen remisyona girer , hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği düzelebilir. Ayrıca dizler hatırı sayılır bir yükten kurtulduğu için toparlar ve ortopedik ameliyat gerektiren durumlar ortadan kalkabilir.  Uyku apnesi düzelir ve uyku bir anlam kazanır.  İç organlarda özellikle karaciğerde oluşan yağlanma ortadan kalkar. Kısırlık problemi olan ve çocuk sahibi olamayan bayanlarda doğurganlık artar, erkeklerde ise cinsel fonksiyonlar düzelir.  Psikolojik olarak ise adeta mutluluk aşısı yapılmış gibi olur. Bu ameliyatları olan hastaların tamamına yakını; kendine daha fazla güvenen, ileriye daha fazla umutla bakan ve çok daha sağlıklı kişiler olurlar.

Öte yandan uzun dönemde obezite cerrahisi sıfır problemli demek de doğru olmaz. Kilo kaybının fazlası ile devam etmesi, reflü şikayetlerinin artması ve özellikle başta “parça etler” olmak üzere katı gıdalara karşı tolerans azlığı klinik açıdan “darlık” bulgularıdır. Uzun dönemde en önemli problem; tekrar kilo almaya yatkınlık oluşa gelebilmesidir.

Diğer yandan ise bedene bu kadar agresif müdahaleyi doğru bulmuyoruz. Zira bu kişilerde bağırsak florası bozulmakta ve başka hastalıkların kapısı aralanmaktadır. Bu ameliyat sonrası hastalar çok ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Obesite bir sorundur ancak hipnoz akupunktur bağırsak florası düzenlemesi ve doğru beslenme alışkanlıkları ile  kişiler zayıflayabilmektedir. Şayet bütün bunlara ragmen kilo verilemiyorsa ve hayatı devam ettirmek çok ciddi bir sorun haline gelmişse bu ameliyatlar düşünülmelidir. Günümüzdeestetik kaygılar nedeni ile gencecik insanlar hemen ameliyat masasına yatmayı ve kolay yoldan geri dönüşümsüz kilo vermeyi düşünmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır. Obesite ameliyatları günümüzde tamamen ticari amaçlarrın hedefi haline gelmiştir. Bu ameliyatlar çok ince ince incelenmeli ve kesin endikasyonlara ve ağır koşullara bağlanmalıdır. İleri de çok daha ciddi sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir. Biz bu ameliyatlara istisnai durumlar haricinde kesin olarak karşıyız. İnsan bedeninde hiç bir şey fazladan ve gereksiz var edilmemiştir. Her şeyin bir fonksiyonu vardır. Olaya bu şekilde bakılmalıdır. Mutlak zorunluluklar dışında insan bedenine cerrahi  müdahale doğru değildir.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp BİLGİ AL