Kilo Verirken Toksinlerimize Ne Oluyor?

Herhangi birine kilo verdirmek istiyorsanız, rafine karbonhidrat alımını kısıtlayıp egzersizi biraz artırmaya ikna ederseniz, eğer hormonlar gizli gizli çelme takmıyorsa büyük olasılıkla başarırsınız. Hasta baskül üzerinde daha az “çekecektir”. Bu esnada hastanın organizmasında olup biten süreçlerin sağlıklı olup olmadığı ise tamamen ayrı bir konu. Bir organizmaya bu biçimde müdahale etmeden önce, bütüncül bir yönetime gayret etmezsek, kaybedilen kilolar bize ne sağlık getirecek, ne de kalıcı olacaktır.

Aç kalarak yağlarınızı erittiğinizde, eriyen yağlarınızla birlikte kana karışan toksinleri etkin biçimde anında detoksifiye ettiğinizden emin olmanız gerek. Açlık esnasında detoksifikasyon işlemleri için gereken ham maddeleri yeterli miktarda almak ve açlığın doğal sonucu olan kabızlığın toksin atımı ile bağdaşmayacağını unutmamak çok önemli.

2016 yılında değerli, çok tanınan ve sevilen bir iş adamını, mide küçültme ameliyatı sonrasında 4 ayda 40 kg verdikten sonra, gazetelerde öğrendiğimize göre koşma bandında egzersiz sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda kaybettik. Peki, bu çok önemli kişinin “check-up”ları yapılmıyor muydu dersiniz? Bu düzeydeki birinde kalp damarlarında “tıkanıklık” vardı da “en son teknoloji” koroner tomografilerde nasıl olup da görülmemişti? Ne olup bitmiş olabilirdi? Önce bir-iki çalışmanın bulgularını incelersek, temelde Kardiyometabolik adındaki bölümde bahsedeceğimiz bu konuda şimdilik bir fikir yürütmemize yardımcı olacaktır.

Sizin için şaşırtıcı olabilir, ama: En az ciddi kilo almak kadar, hatta ondan daha fazla, ciddi kilo vermenin de kalp krizi başta olmak üzere mortaliteyi artırdığına dair çok sayıda sağlam çalışmalar var! (Andres R, Long-term effects of change in body weight on all-cause mortality: A review, Ann Intern Med 1993) 11 değişik ülkede yapılan 13 populasyon çalışmasını birleştiren bir incelemede, kayda değer kilo alanlar kadar verenlerin de mortalitesi yüksek bulunmuş. %10’luk bir kiloyu verip geri almakla zaman geçiren kişilerin mortalitesi de %50 fazla bulunmuş. Zayıflamak iyi bir şey değil miydi, neler olup bitiyor?

Dilerseniz taa 1977 yılında Japonya’da yapılmış bir deneysel hayvan çalışması bize ne söylüyor, ya da ne söylemiş de biz pek oralı olmamışız, bir bakalım (Ohmiya O, Effect on starvation on excretion, disribution, and metabolism of DDT in mice, Tohoku J Exp Med 1977) Bu çalışmada farelere radyoaktif karbon ile işaretlenmiş DDT tek doz olarak verildikten sonra, bir fare grubu normal beslenmeye devam ederken diğer grup 8 gün boyunca aç bırakılarak zayıflatılmış. Bu süre sonunda hayvanların hem kan, hem tüm organlarındaki DDT konsantrasyonları, hem de bu süre zarfında idrar ve dışkılarında atılan DDT miktarı da ölçülmüş. Görülen şey şu: Aç kalıp zayıflayan hayvanların yalnız kanında değil, iskelet kası hariç tüm organlarında (kalp, karaciğer, böbrek, beyin, yağ dokusu) DDT yoğunluğu belirgin olarak yükselmiş. DDT yoğunluğunun en belirgin arttığı organ ise beyin olmuş: Zayıflama sonrasında beyin dokusundaki DDT miktarı %700 artmış!

Yani ne olmuş? Fareler aç kalarak yağları eridiğinde, bu yağlardan açığa çıkarak kana karışan DDT, vücuttan ancak eser miktarda atılabilmiş. Peki nereye gitmiş? Tabii ki vücutta başka nerede yağ varsa oraya! Şk.116 Tabloya dikkat ettiyseniz, cilt altı yağ dokusundaki DDT yoğunluğu da artmış. Çünkü toplam yağ miktarı azalınca, aynı miktar DDT, geride kalan yağda yoğunlaşmış. Doğal olarak da, yağdan zengin diğer organları ihmal etmemiş: Başta beyin olmak üzere kalp, karaciğer, böbrek gibi yaşamsal önemde organlar. Kilo fazlası olan biri, bunu bir tür basen, göbek ve gerdan sorunu olarak görebilir, bu doğaldır.

Kaynak: http://www.fonksiyoneltip.com/toksinlerden-kurtulun/kilo-verirken-toksinlerimize-ne-oluyor/

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp BİLGİ AL