Zayıflama Çayları İşe Yarar Mı?

Zayıflamak için herhangi bir mucize ilaç veya mucize çay yoktur. Obezite bir hastalıktır. Obeziteden kurtulmak için dengeli beslenme ve hareketli aktivite içeren bir yaşam tarzını kalıcı olarak benimsemek ve yaşam boyu uygulamak gerekir. Fakat zayıflama ilaçlarındaki bazı etken maddeler (sibutramin vb.) insan hayatının sona ermesine sebep olabilir,  vücutta doku harabiyeti yapar. Bu yüzden bağırsak çalışma sisteminin bozulmasına, depresyona, uyku düzeninin aksamasına, görme fonksiyonlarının iflas etmesine, karaciğer ve böbrek bozukluklarına, mesane kanserine ve kalp krizi gibi ciddi durumlara yol açan zayıflama ilaçları piyasada satılmaktadır.

Zayıflama çayları çeşitli bitki bileşenlerinin karıştırılmasıyla hazırlanmaktadır. Bu karışımda bitkilerin oranları bilimsel risk bulgularına göre hesaplanmalıdır. Yani bir zayıflama çayı bileşimi bir tutam ondan iki tutam şundan şeklinde hazırlandığında risk ortaya çıkmaktadır. Bitkisel de olsa uygun miktarlarda kullanılmadığında her maddenin zararlı olabileceğini unutmamak gerekir. Halk arasında genel kanı, “günde 2 defa içilmesi önerilen zayıflama çayını 6 defa içersem daha kısa sürede zayıflayabilirim” şeklindedir. Bu şekilde bir düşünce son derece risklidir. Mesela, aktardan aldığı sinameki ya da acı çehre çayını kullanarak bağırsakları boşaltarak zayıflamaya kalkışmak sadece kısa süreli bir sonuç sağlamakta, buna karşılık başta kolon kanseri olmak üzere, bağırsak tembelliği gibi tüm yaşam boyunca kişilerin sağlığını olumsuz etkileyecek risklere yol açmaktadır. Bu nedenle Gıda ve Tarım Bakanlığı mevzuatlarında, bu Bakanlıktan satış izni alan markalı form çayların içerisinde yüzde 30’dan fazla miktarda antrasenozit taşıyan sinameki ya da acı cehre bulundurulması yasaklanmıştır. Bu tip form çaylarda izin verilen oranlarda bitki bileşenleri karıştırılarak, sinameki benzeri bağırsak boşaltıcı bitkisel ürünlerin kişide yol açtığı kramp, spazm, gaz gibi sorunlar da önlenebilmektedir.

Bakanlıktan izin almış form çay kategorisindeki zayıflama çayları kullanılması durumunda, mevcut yönetmelikler gereği risk azalmaktadır. Ancak internet üzerinde satın alınan ürünlerde herhangi bir denetim bulunmadığından karaciğer, böbrek, bağırsak gibi organlarda hasarlar görülme riski artmaktadır.

Zayıflamak amacıyla tek başına zayıflama çayı, sıkı diyet ya da sentetik ilaçların kullanılması kalıcı ya da uzun süreli bir çözüm sağlayamayacağı gibi önemli sağlık sorunlarına ve sıklıkla şahit olduğumuz üzere hayati risklere, ölümlere yol açabilmektedir. Önemli olan kişinin fizyolojik özelliklerine, yaşam tarzına, yaşına, sağlık durumuna (mevcut hastalıkları vb.) göre ayarlanmış, özelleştirilmiş zayıflama programlarının uygulanmasıdır. Bu şekilde bir uygulama, hiç şüphesiz, en doğru şekilde uzmanlar tarafından düzenlenebilir. Bu bakımdan zayıflama çayları kişiye uygun düzenlenen diyet ve spor programının etkin bir parçasıdır. Zayıflama çaylarının başlıca görevi vücutta biriken ödemin ve toksinlerin atılması, yağların parçalanması, acıkma hissinin azaltılması, mide ve bağırsak sisteminde spazm, gaz gibi rahatsızlık veren sorunları gidererek kişiyi rahatlatmak ve bireyin zayıflama programına uyumunu sağlamaktır.

Zayıflama çaylarından medet ummak  çok akılcı değildir. Kalıcı ve etkili zayıflama sağlaması mümkün değildir. Bazı mucize zayıflama sağladığı söylenen ve sabahları bir yerlerde toplanarak alınan çay benzeri ürünler bir süre zayıflama sağlıyor ama uzun dönemlerde incelendiğinde zayıflayanların hepsi fazlasıyla geri kilo almaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Mezoterapi için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Iletisim

Kolay Iletisim Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

WhatsApp BİLGİ AL
Şimdi Ara