Posturoloji nedir?

Posturoloji yeni ya da alternatif bir tıp uygulaması değildir. Tamamen modern tıbbın içerisinde, fakat hastalara çeşitli testler ve muayene teknikleri ile farklı bir gözle bakmamızı sağlayan ve kronik sorunlara çözüm getiren, ustaca bir tıbbi yaklaşımdır.

Kronik hastalıklar, duruş/postur bozuklukları düzeltilmeden tam olarak ortadan kaldırılamaz. Bu çerçevede yaptığımız her türlü tıbbi yardım/tedavi de palyatif kalır. Oysa Posturoloji yaklaşımı, duruş’u düzelterek, pek çok kronik problemi düzeltir ve yaptığımız tüm tedavilerin etkinliğini arttırır.

Posturoloji hastalıkların nedenlerinin ve çevre ile ilişkilerinin ortaya koyulmasında anlamlı açıklamalar yapar. Bu özellikle kronik hastalıklar söz konusu olduğunda, gereksiz teşhis metodlarına başvurmaktan ya da gereksiz tedaviler uygulamaktan kaçınmak ve toplam tedavi masraflarını azaltmak için çok önemlidir.

Posturoloji tüm tıbbi disiplinleri tamamlayan ideal bir tıbbi yaklaşım olarak, gelecekte Üniversitelerde verilen temel tıbbi eğitimin bir parçası olacaktır.

Dr. Bricot Marseille üniversitesinde ortopedik cerrah olarak çalışırken, kronik bel ağrısı olan hastalarda, spinal cerrahi operasyonu oranlarını azaltmak amacıyla Posturoloji metodunu geliştirmiştir. Dr. Bricot Posturolojiyi başlangıçta özellikle ve sadece skolyoz, disk hernileri, sırt ve bel ağrıları, boyun ağrıları, osteofitler ve spinal stenozların tedavisi için geliştirmişti. Fakat sonra alınan çok başarılı sonuçlar ve çeşitli sorunların fizyopatolojilerinin daha iyi anlaşılması nedeniyle tedavi spekturumu giderek genişledi. Baş dönmeleri, baş ağrıları, ilio-sakral blokaj problemleri, romatoid artritler ve omuz ağrıları gibi diğer sorunlar da tedavi edilmeye başlandı.

Posturoloji, teşhis ve tedavide hekimlere önemli bir yol gösterici olarak, genel tababette, aile hekimliğinde, romatolojide, ortopedide, spor hekimliğinde, iç hastalıklarında, jinekolojide, pediatride, fizik tedavi ve rehabilitasyonda, nörolojide, oftalmolojide, işyeri hekimliğinde, çene cerrahisinde, diş hekimliğinde, kısaca tüm tıp disiplinlerinde yaygın olarak kullanılabilir.

Bir kişi bir alanda ayakta durabiliyorsa, içinde bulunduğu çevre ile uyumlu bir konumlanma içindeyse ve hareket ederken de dengede ise bunun sebebi postural sistemdir. Bu sistemin ana iki veri sağlayıcı yolu vardır. Ayaklar ve gözler. Her ikiside hem eksteroseptör hemde prorioseptördürler.

İç kulak bu sistemin temel yapı taşlarındandır. Fakat yanlız değildir. Lacourt, Roll, Berthoz, Melvill Jones ve Matthews tarafından son yıllarda yapılmış pek çok çalışma, postural sistemin pek çok farklı veri sağlayıcıları ve algılayıcıları olduğunu ortaya koymuştur.

İşlevsel olarak, eğer vücudumuz hiç hareket etmeseydi, iç kulağımızdaki denge merkezi  petrous kemik içine sıkıca sarılmış ve sabit bir şekilde hareketsiz kalabilirdi.

Oküler konverjans’da küçücük bir hata ya da ayaklardaki küçük bir asimetri, postural kas zincirinde, instabilizasyona ve postur bozukluklarına yol açar.

Bu bozukluk, klinik olarak omuzlar ve pelvisin muayenesi, akademik olarak ise stabilometrik çalışmalar ile gösterilebilir. Bu sorun, uzay evrende üç boyutta birden kendini gösterir ve lökomotor sistem üzerine patolojik kronik stress oluşturur. Bu irritasyon ,artikulo-kapsüler kısıtlanma yaratır ve patolojik pekçok durumu ortaya çıkarır. Sık olarak da bu durumlar sadece semptomatik olarak tedavi edilir ve sonuçta kronik hastalıklara dönüşür

Modern Postüroloji;

1- Postür bozuklukları ile hastada mevcut semptomların korelasyonunu sağlar,

2- Dengesizlikleri uzay evrende üç boyutlu olarak analiz eder,

3- Kişideki sorunları yada soruna yol açan algılayıcıları tespit eder,

4- Sorunlu algılayıcıları düzeltir, yeniden programlar, kasları ve eklemleri rahatlatır. Kronik hastalıkları çözer.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Leave a comment

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp BİLGİ AL