Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin birçoğu günümüzde yardımcı üreme teknikleri alanında yaşanan gelişmeler sayesinde bebek sahibi olabiliyor. Ancak bazı çiftler tüm yöntemleri denemelerine rağmen bebek hayallerine kavuşamıyor. “Nedeni açıklanamayan kısırlık” şeklinde tanımlanan bu sorun, çiftleri mutsuzluğa ve çaresizliğe itiyor.

Tüp bebek tedavisi, ciddi anlamda stresli ve uğraştıran bir üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi uygulanması sırasında, amaca ulaşmayı engelleyen en önemli etkenlerden birisi de, anne adayının stresi ve döllenmiş yumurtanın rahime aktarılmasının ardından tutunarak, yerleşeceği endometrium tabakanın yeterli damarsal büyüklüğe ve kalınlığa gelmemiş olmasıdır. Tüp bebek tedavisinde anne adayına uygulanan akupunktur, endometrium olarak tabir edilen rahim zarının, istenilen büyüklüğe gelmesine destek olur. Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ve tıp dergilerinde yayınlanan makaleler ile akupunkturun  tüp bebek tedavisi sırasında uygulanması, bu uygulamayı yaptıran eşlerde, elde edilecek olan hamilelik oranlarında artış olduğunu belirtmektedir.

Bilimsel çalışmalar stresin infertiliteye neden olabileceğini; infertilitenin ve bu süreçte yaşananların da depresyonu ve anksiyeteyi tetiklediğini göstermektedir. Bu süreçte uygulanacak akupunktur, anne adayının kaygılarını, korkularını ve stresini azaltarak daha huzurlu, rahat ve sakin bir tüp bebek süreci geçirmesine katkı sağlamaktadır. Tüp bebek uygulamalarında akupunktur uygulanması tüp bebek ile gebe kalma başarısını arttırmaktadır.

Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır, beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır ve bazı biyokimyasal-hücresel değişiklikler olur. Bu değişim süreci, olması gerektiği düzeyde kalır. Yani hiperfonksiyon veya hipofonksiyon oluşmaz. Çünkü organizmamız “Dengeye” programlanmıştır. Özellikle limbik sistem üzerindeki etkisi ile strese karşı dayanıklılığımızı artırmaktadır. Akupunkturun stresi azaltıcı ve antidepresan etkisi pek çok araştırmada gösterilmiştir. Tüp bebek yaptıran hastalarımıza akupunktur uygulanması olumlu sonuçlar doğurmaktadır ve gebe kalma şansı artmaktadır.

 Vücut akupunkturuna ek olarak anne karnındaki cenini temsil eden  “kulak akupunkturu” ile varlığı binlerce yıldan beri bilinen belirli noktalar uyarılır. Böylece, vücudumuzun “kendini iyileştirme gücü” harekete geçirilerek iyileşme sağlanır. Tıpkı bir kemik kırıldığında kemik parçalarının, uç uca getirilip sabitlenerek 4-6 haftada kendiliğinden iyileşmesi gibi.  Infertilite tedavisinde akupunktur uygulanması gebe kalma başarısını arttırmaktadır.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara