Obezite ve Bioritim

Her insan fizyolojik bakımdan doğar, yaşar ve ölür. Bu durum, aynı zamanda doğanın kanunu olarak da nitelendirilmektedir.  “Sirkadiyen ritim” diye de bilinen vücudun biyolojik saati, geceleri uyumamızın sebebi olduğu gibi, davranışlarımız ve bedensel işlevlerimizi de ciddi şekilde etkileyen bir olgudur. Tıpkı bitkiler, hayvanlar hatta mantarlar gibi insan vücudunun da hemen her hücresinde bir saat işliyor. Ruh halimiz, hormon düzeylerimiz, vücut ısımız ve metabolizmamız, hepsi günlük bir ritim içinde çalışıyor. Biyolojik saatimiz vücudumuzu gece ve gündüze uyum sağlayacak şekilde öyle bir netlikte ayarlıyor ki bu ayarın bozulması çok ciddi sonuçlar yaratabiliyor. Kısa vadede vücut saatinin ritmini bozacak şeyler hafıza kalitesini, günlük performansı, cinsel hayatı etkiliyor, fakat uzun vadede tekrarlandığında diyabet (şeker hastalığı), obezite, kanser ve kalp hastalıkları gibi bir çok kronik hastalıkların  risklerini artırıyor.

Doğduğunuz günden itibaren, bedeninizin en küçük hücresinde, organik yapınızda, davranışlarınızda ve çevrenizde, sürekli olarak devreler ve ritimler halinde seyreden bir faaliyet söz konusudur. İnsan bedeni bu değişimler silsilesine öylesine ayarlanmıştır ki, biz genelde bunları kendiliğinden kabul ederiz ve süregelen bu değişimlerin devresel bir fenomen olmalarını dikkate almama eğilimi gösteririz. Akciğerler ve solunum, böbrekler ve bilinen işlevleri, kalp ve nabız, gündüz ve gece, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Bazılarını kabul ederiz, bazılarıyla mücadele ederiz, bazılarını ise henüz bilemeyiz bile. Bedensel ritimlerimiz içerisinde açıkça tanımlanmış üç devre vardır ki, bunlar, davranış biçimlerimizi bildiğimiz sebep-sonuç bağıntısının dışında etkilerler. Bu devreler süreklidir ve psikolojik değişikliklere sebep olurlar. İşte, sözünü ettiğimiz bu üç devre biyoritimler olarak tanınırlar.

Nasıl ki bir makinanın veya aracın kullanma kılavuzu vardır ve buna göre kullanılması gerekir ise aynı şekilde insan da bir düzene göre var olmuştur ve o düzene göre varlığına devam etmelidir. Gece ve gündüz neden vardır ? Akşam olunca neden hava kararırken sabah neden her yer aydınlık olmaktadır? Uyku ne için vardır ve neye hizmet etmektedir ? Gece ve gündüz döngüsü, dünyanın kendi  etrafındaki döngüsü, dünyanın güneş etrafındaki döngüsü bir ritim ve düzen içinde devam etmektedir. Gündüz, gece , mevsimler meydana gelmektedir. İnsanın tüm hormanları bu döngülere göre salınmaktadır. Modern yaşam ise geceyi gündüze , gündüzü geceye çevirmiştir. İnsanlar sabahlara kadar uyumayıp, öğlene kadar ise uyanmamaktadır. Biyoritm ters düz olmuştur.  Oysa düzen bu değildir. Gece karanlık olunca uyunmalı,  güneş doğunca uyanmalıdır. Makinayı ters kullanmak o makinanın hızlıca bozulmasına neden olmaz mı ?  İnsan için de bu böyledir. Hormanların salınımı ters düz olunca her şey de alt üst olmaktadır. Sonrasında ise kronik hastalıklar, obeziteler, psikolojik rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Yaratıcı güç , geceyi uyumak dinlenmek ve hücrelerin yenilenmesi onarılması için dizayn etmiştir. Gündüzü ise uyanıp çalışmak için. Tasarıma ters yaşamak elbette çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sağlıklı yaşam için yaratıcı gücün tasarımına , insanın kullanma kılavuzuna aykırı hareket etmek hiç de akılcı değildir. Sağlıklı hayat için erken yatıp, erken kalkmalı , güneşi selamlayarak güne başlanmalıdır. Biyoritme saygı duyulmalıdır.

Biyoritme uygun yaşanmadığında insandaki tüm düzen alt üst olur ve Hipotolamo-Hipofizer-Adrenal Aks bozulur ve geri dönüşümü çok zor süreçlerin gelişmesine yol açar. Bu durum obezitenin gelişmesinde ve kilo verememekte en önemli unsurların başında gelmektedir. Biyoritme saygı duyulmadan zayıflamakçok zordur ve zayıflansa dahi  kalıcı olamaz.

Daha detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızla görüşmek için 0 541 835 05 00 numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazarak soru  sorabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Neler Yapıyoruz

Sağlıklı Yaşam ve Medikal Estetik için aradıklarınızı kliniğimizde bir bütün olarak bulabilirsiniz. Dünyadaki yeni trend, genel ve klişe yaklaşımlar yerine herkes için farklı ve bireysel çözümler üretmek üzerine kurgulanmaktadır. Çünkü her insan farklı bir dünya ve farklı biyolojik varlıktır. Holistik ve Fonksiyonel bireye özgü yaklaşımlarımızla çok daha etkin sonuçlar alabilirsiniz...

Randevu

Kolay Randevu Talep Formu

Ön Görüşme için veya bilgi almak istediğiniz konularda bize her zaman danışabilirsiniz.

Adres:
Nenehatun Caddesi No:82/7
Gaziosmanpaşa
ANKARA

Tel: 0312 436 1974
Gsm: 0541 835 0 500
E-Posta: dr@fatihsomuncu.com
E-Posta: somuncu.fatih@gmail.com

© 2018 Dr. Fatih Somuncu. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Uzm. Dr. M. Fatih SOMUNCU’nun fikir ve görüşleri  olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de  olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

WhatsApp BİLGİ AL
Call Now Button Şimdi Ara